POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-2/443-15/05/DD/11897

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. PP-2/443-15/05/DD/11897, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a, § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.02.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie ww. przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu 22.02.2005 r. ( uzupełnione w dniu 09.03.2005 r. ) wyjaśnia, co następuje:

Z przedłożonych pism wynika, że Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu jest rolniczym zrzeszeniem branżowym oraz uznaną z dniem 31.12.2003 r. decyzją Wojewody Małopolskiego grupą producentów rolnych i utrzymuje się ze składek płaconych przez członków - plantatorów tytoniu. W zamian za to pracownicy Związku oraz niezatrudnieni członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej reprezentują ich wobec władz, pomagają w dostosowaniu produkcji do potrzeb rynkowych, kontraktują i skupują tytoń oraz zaopatrują w środki produkcji zainteresowanych członków.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Uiszczanie składek członkowskich przez plantatorów tytoniu nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 cytowanej wyżej ustawy, nie jest też towarem ani usługą, o których mowa w art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast stosownie do art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z powołanego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają tylko te dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze ( np. składki ), które są związane z przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT, czyli odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju.

Czynnikiem decydującym o tym, że mamy do czynienia z wynagrodzeniem za dokonanie - dostawy towarów lub świadczenie usługi, a nie tylko np. z przekazanym świadczeniem pieniężnym, jest określenie czy wynagrodzenie było należne z tytułu danego świadczenia. Czynność opodatkowana powstaje bowiem wyłącznie w związku z zaistnieniem skutku prawnego określonego umową między stronami tj. określoną odpłatną dostawą towarów lub wykonaniem określonej odpłatnej usługi. Umową taką nie będzie na pewno zadeklarowanie przynależności do jakiejś organizacji lub stowarzyszenia i opłacanie z tego tytułu składek.

Wobec powyższego składki członkowskie nie są obrotem w rozumieniu art. 29 cyt. wyżej ustawy i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.


Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa .

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta