POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-15/05-P

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. PP/443-15/05-P, Urząd Skarbowy w Olkuszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005 r. Dz U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny podany przez Pana ..... będący przedmiotem analizy organu podatkowego:
Pan ...... prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie oraz handlu używanymi samochodami, będąc płatnikiem podatku VAT. Z treści wniosku wynika, że podatnik chce zawrzeć umowy komisu z osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Pyta o możliwość opodatkowania marży od sprzedanych samochodów, które zostały nabyte od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej na podstawie umowy komisu.Stanowisko pytającego:
Podatnik uważa, iż w przypadku wydania towaru komisantowi przez komitenta wartością towaru jest kwota nabycia, a podstawą opodatkowania przy sprzedaży towaru używanego jest marża w rozumieniu art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Ostateczny nabywca towaru otrzymuje fakturę VAT Marża.
Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004. r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) czynności komisantów nie są już traktowane jako świadczenie usług , lecz jako dostawa towarów. Przy czym, wydanie towarów na podstawie umowy komisu na rzecz komisanta oraz wydanie towarów przez komisanta na rzecz ostatecznego nabywcy - to dwie odrębne dostawy towarów.
Na podstawie art. 120 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności gospodarczej lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Powyższy przepis znajduje zastosowanie zgodnie z art. 120 ust. 10 do dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, lub antyków, które podatnik nabył:
a) od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , niebędącej podatnikiem o którym mowa w art. 15,
b) od podatników o których mowa w art. 15 , jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art.43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
c) od podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4,

Przez towary używane, o których mowa w przytoczonym przepisie rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.
Podatnik dokonując dostawy towarów używanych od osoby fizycznej ,nie prowadzącej działalności gospodarczej w ocenie organu podatkowego może opodatkować ją w procedurze marży.
Ponieważ obecnie komis jest opodatkowany jako dwie transakcje dostawy należy wystawić dokumenty analogicznie jak przy dostawie (sprzedaży).
Zatem gdy komitent jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej na udokumentowanie wstawienia przez niego pojazdu do komisu wystarczy umowa komisu. Nie ma on bowiem prawa do wystawiania faktur VAT.
Ustawodawca przewidział także w art. 120 ust. 14 ustawy o VAT możliwość zastosowania ogólnych zasad opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy art. 120 ust. 1O, jednakże możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów używanych jest ograniczona do przypadków wymienionych bezpośrednio w ustawie o VAT.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Olkuszu