Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik urzędu Skarbowego Łódź-... - Interpretacja - IX-005/16/Z/K/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. IX-005/16/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z 07.01.2005r. (data wpływu do Urzędu 12.01.2005r.).
Jednostka prowadzi sprzedaż detaliczną dla podmiotów nie posiadających siedziby i miejsca zamieszkania na terenie państw należących do UE, w związku z czym obowiązana jest do wystawiania dokumentów TAX FREE. Na trzech tego typu dokumentach znalazły się drobne błędy arytmetyczne wynikające z zaokrągleń i pomyłek, natomiast w podsumowaniu kwota podatku i wartość towaru z podatkiem VAT jest wykazana w wysokości takiej jak na załączonych paragonach z kasy fiskalnej. Podatniczka uważa, że spełnione zostały warunki z art. 127,128 i 129 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w związku z czym można dokonać zwrotu podatku i zastosować stawkę 0% do wykonanej dostawy.

Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego. W myśl zasad określonych w art. 128 w/w ustawy, zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej. Urząd celny potwierdza wywóz towaru na dokumencie, o którym mowa wyżej, po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu zgodności danych dotyczących podróżnego zawartych w tym dokumencie z danymi zawartymi w przedstawionym paszporcie lub innym dokumencie stwierdzającym tożsamość.

Natomiast zgodnie z art. 129 ust. 1 pkt 1 i 2 cyt. ustawy, aby zastosować stawkę podatku 0% od dostawy towarów od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu należy spełnić warunki z art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4 oraz przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc sprzedawca winien legitymować się dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty wraz z dołączonym paragonem z kasy rejestrującej.


W sytuacji zgodności kwot podatku na dokumencie TAX FREE i paragonach z kasy rejestrującej oraz wobec spełnienia warunków określonych w cyt. wyżej przepisach, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew orzeka jak na wstępie.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew