P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-494a/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2005, sygn. 1471/NTR2/443-494a/05, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 26.09.2005r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. że w świetle art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o VAT miejsce świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów należy określić zgodnie z przepisami dotyczącymi miejsca świadczenia przy dostawie towarów, a więc zgodnie z art. 22-24 ustawy o VAT, i w konsekwencji w przypadku usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów wysyłanych lub transportowanych miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia:

#61485; uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Strona dokonuje dostaw towarów do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski, jak i do krajów spoza Unii. Korzysta przy tym z pomocy pośredników działających w jej imieniu i na jej rzecz, którzy wyszukują nabywców towarów, negocjują kontrakty, aranżują dostawy itp. Pośrednicy to podmioty zagraniczne, zarówno z Unii Europejskiej, jak i spoza niej.

W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w świetle art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o VAT miejsce świadczenia usług pośrednictwa w dostawie towarów należy określić zgodnie z przepisami dotyczącymi miejsca świadczenia przy dostawie towarów, a więc zgodnie z art. 22-24 ustawy o VAT. W konsekwencji, w przypadku usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów wysyłanych lub transportowanych miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Jeśli zatem nabywa usługi pośrednictwa w Niemczech, a towary wysyłane są do Niemiec z Polski, to usługi te będą opodatkowane w Polsce, czyli tam gdzie rozpoczyna się transport towarów. Analogiczna sytuacja wystąpi przy dostawie towarów eksportowanych, np. z Polski do Rumunii.

Na podstawie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów.

Tym samym potwierdzić należy stanowisko, iż miejscem świadczenia usług pośrednictwa nabywanych przez Stronę w związku z dokonywaną przez nią dostawą towarów, o ile są one bezpośrednio związane z tą dostawą, co stanowi warunek sine qua non zastosowania art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c), jest miejsce dokonania dostawy towarów ustalone zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy dostawie towarów, tj. art. 22 i nast. ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych miejscem tym - stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy #61485; jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu do nabywcy.

Jeżeli więc, tj. w podanych przykładach, towary są wysyłane (transportowane) z Polski, miejscem tym będzie terytorium RP i tu ww. usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) w zw. z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy jest przy tym bez znaczenia, czy towary są dostarczane z jednego do innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, czy też w wyniku dostawy dochodzi do ich eksportu, a więc wywozu poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli nabywca usługi, tj. w rozpatrywanym przypadku Strona, poda dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na terytorium którego zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi pośrednictwa zgodnie z ust. 6 art. 28 ustawy będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy (Stronie) ten numer. Wskazać należy, iż na podstawie art. 97 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE przy nabywaniu usług, o których mowa m.in. w art. 28 ust. 6 ustawy, podają numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL. Oznacza to, że nabywając przedmiotowe usługi Strona obowiązana jest podawać numer identyfikacji podatkowej, pod którym jest zidentyfikowana dla potrzeb podatku od towarów i usług, poprzedzony kodem PL.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa ), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie