P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPO-443-2/05/RS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2005, sygn. 1419/UPO-443-2/05/RS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając jego stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.01.2005 r. (data wpływu: 05.01.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28.01.2005 r. (data wpływu: 28.01.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Obrót z tytułu wynajmu jest czynnością w całości opodatkowaną podatkiem VAT. w dniu 26.11.2004 r. Podatnik dokonał zakupu działki budowlanej sąsiadującej z należącym do niego obiektem handlowo-usługowym, celem rozbudowy tego obiektu. W związku z tą rozbudową, Podatnik począwszy od miesiąca listopada dokonał zakupu materiałów, usług wykonawstwa robót, usług projektowych, usług wynajmu transportu i sprzętu. Zakupy te są związane wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT.

2. Przedmiot interpretacji. Możliwość odliczenia podatku VAT od wspomnianych zakupów: działki budowlanej oraz towarów i usług związanych z rozbudową obiektu handlowo-usługowego.

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Jako własne stanowisko Podatnik przedstawił pogląd, iż na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług ma on prawo odliczyć podatek naliczony od w/w zakupów, ponieważ zarówno zakup działki, jak i rozbudowa obiektu handlowo-usługowego związane są z prowadzeniem istniejącej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku VAT naliczonego stanowi zaś (w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tegoż artykułu) m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Jako że Pan X zadeklarował, iż poczynione przez niego zakupy (działki budowlanej oraz materiałów, usług wykonawstwa robót, usług projektowych, usług wynajmu transportu i sprzętu, służących rozbudowie posiadanego przez niego obiektu handlowo-usługowego) są związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, to w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku służy mu prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o sumę kwot podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących te zakupy. Dlatego też postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku