POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-105/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.10.2005, sygn. PP/443-105/05, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia ... (data wpływu do tut. organu podatkowego ...) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedmiotowym piśmie informujecie, iż Wasza Gmina rozpoczęła realizację projektu pn:. "Adaptacja starej, nieużytkowanej szkoły w ... - ... na siedzibę zakładanego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi S.".

W związku z tym, że Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił II nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" Wasza Gmina zamierza ponownie złożyć wniosek o dofinansowanie ww. projektu. Wymieniony wyżej Sektorowy Program Operacyjny jest jednym z 6 - ciu programów, którego podstawę stanowi program "Podstawy Wsparcia Wspólnoty" w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004 - 2006" czyli pomoc Unii Europejskiej dla Polski. Opisany wyżej projekt będzie obejmował wszelkie roboty budowlane i usługi związane z adaptacją starego, zniszczonego budynku szkoły podstawowej na potrzeby szeroko pojętej kultury, ekologii. Po wyremontowaniu, obiekt ten zostanie przeznaczony na siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Ziemi S, siedzibę towarzystw przyrodniczych i ekologicznych oraz organizacji pozarządowych.

Waszym zdaniem nie macie możliwości odliczenia i obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy realizacji powyższej inwestycji ani w systemie VAT ani też poza tym systemem, gdyż nie występuje tutaj związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną.

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), informuje iż generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia (odzyskania) podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem podatnikom zarejestrowanym jako "podatnicy VAT czynni" przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika więc, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT, w przypadku gdy nabywane przez nich towary lub usługi służą do wykonywania przez nich czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli nabywane towary i usługi w całości związane są ze sprzedażą opodatkowaną, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub zwrot różnicy podatku. W przypadku związku nabywanych towarów i usług zarówno ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną - podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku. W sytuacji natomiast braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik w ogóle nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.); nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego wykonując zadania organu władzy publicznej (poza czynnościami wykonywanymi na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych) nie jest uznawana za podatnika VAT. Realizowana przez Gminę inwestycja p.n. "Adaptacja starej, nieużytkowanej szkoły w ... - ... na siedzibę zakładanego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi S" obejmująca roboty budowlane i usługi związane z adaptacją starego, zniszczonego budynku szkoły podstawowej na potrzeby szeroko pojętej kultury, ekologii nie jest więc związana z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stąd stwierdzić należy, iż w powyższym stanie faktycznym Gmina nie ma możliwości rozliczenia (odzyskania z budżetu) naliczonego podatku VAT przy nabyciu towarów lub usług służących realizacji tejże inwestycji na ogólnych zasadach podatkowych, tj. w systemie VAT.

Na postawie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm) Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zwolniona jest z podatku dochodowego od osób prawnych. Dlatego też nie występuje żadna prawna możliwość zaliczenia kwot nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ Gmina takiego podatku nie rozlicza.

Uwzględniając powyższe tut.organ podatkowy stwierdza, iż w kontekście przestawionego stanu faktycznego nie występują żadne możliwości prawne, w świetle których Gmina mogłaby odzyskać z budżetu państwa podatek VAT zapłacony w cenie nabytych towarów i usług przy realizacji ww. inwestycji.

Tak więc stanowisko podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Urząd Skarbowy w Wadowicach