POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2-443-1-05-HK-9547

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. PP2-443-1-05-HK-9547, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego; działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony znak FG/GP/873-000-68-29/3/2005 z dnia 05.01.2005 r., doręczony w dniu 06.01.2005 r. a następnie uzupełniony pismem z 26.01.2005 r. (data wpływu do Urzędu 27.01.05 r.) w części dotyczącej zapytania nr 1potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu nr 1.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawia następująco stan faktyczny: Spółka dokonuje dostawy towarów w handlu wewnątrzwspólnotowym. Transport do innego kraju Wspólnoty odbywa się wynajętym transportem. Podatnik korzysta z pośrednictwa firmy spedycyjnej. Firma ta stosuje następujące zasady organizacji transportu: towar od zleceniodawcy dowożony jest do centralnego magazynu firmy spedycyjnej w Polsce a następnie spedytor wysyła towar do miejsca przeznaczenia za granica, łącząc przesyłki od wielu nadawców. Dla powyższych przesyłek jest sporzadzany zbiorczy list przewozowy, jednakże list przewozowy jest własnością spedytora. Firma spedycyjna każdemu zleceniodawcy wydaje oświądczenie o dostarczeniu towarów do miejsca przeznaczenia. Przedmiotem zapytania Podatnika jest ustalenie czy tak sporzadzony dokument spełnia warunek postawiony w art. 42, ust. 3, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). W przepisie tym powołano jako niezbędny dokument przewozowy spedytora, z którego wynika, że towar został dostarczony do miejsca przeznaczenia na terytorium innego państwa Wspólnoty. Podatnik ocenił, że sporządzony w ten sposób dokument przez firmę spedycyjną uprawnia go do zastosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT. Tytułem uzupełnienia Podatnik w dniu 27.01.2005 r. doręczył inne dokumenty świadczace o dokonaniu dostawy wewnatrzwspólnotowej t. j. kopię faktury, specyfikacje z potwierdzeniem odbioru towaru, dokumenty dotyczące zapłaty za dostarczony towar.

Tutejszy Urząd analizując powyższe zagadnienie, dysponując dodatkowo doręczonymi dokumentami potwierdza stanowisko Podatnika. Oświadczenie spedytora nie stanowi wprawdzie listu przewozowego, o którym mowa w art. 42, ust. 3, pkt 1 powołanej ustawy, jednakże pozostałe dokumenty jakimi dysponuje Podatnik (specyfikacja towaru z potwierdzeniem odbioru, dowód wpłaty za towar przez kontrahenta unijnego) wypełniają warunki zawarte w art. 42, ust. 3 oraz ust. 11 dające prawo do zastosowania stawki obniżonej z tyt. dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu pótwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236, § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy