Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów: - Interpretacja - ZP/443-40/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. ZP/443-40/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ),

- art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie Swym Wnioskująca podnosi, iż dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na rzecz działalności ustawowo zwolnionej od podatku od towarów i usług. Podatnik wystawia faktury wewnętrzne, z należnym podatkiem od wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy o kwotę tego podatku przysługuje Jej prawo do obniżenia podatku należnego?

Zdaniem Spółki, takie prawo Jej przysługuje

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U.z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie natomiast do przepisów art. 86 ust. 2 pkt 4 w/w ustawy podatkowej kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Opierając się na przytoczonych przepisach oraz na stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika stwierdzić należy, że Podatnik wykorzystując zakupiony towar do świadczenia usług zwolnionych z opodatkowania nie spełnia warunku koniecznego do skorzystania z uprawnienia wynikającego z w/w regulacji.

W związku z powyższym stwierdza się jak w sentencji postanowienia.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu