POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.III.443-01/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. PP.III.443-01/05, Urząd Skarbowy w Jaworznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. z 2005r. nr 8 ,poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworznie stwierdza, że stanowisko Gminnej Spółdzielni "SAMOPOMOC CHŁOPSKA " , ul Pocztowa 9 , 43-600 Jaworzno , NIP 632-00-00-022 - przedstawione we wniosku z dnia 03-01-2005r., który wpłynął w dniu 06-01-2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży działki - grunty orne kl. RV ( wg wypisu z rejestru gruntów ) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06-01-2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaworznie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art.14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego, Naczelnik Urzędu Celnego lub Wójt, burmistrz ( prezydent miasta) , starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14 a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w art.1 następuje w drodze postanowienia , na które przysługuje zażalenie.

Wyżej wymieniony podmiot zwrócił się z zapytaniem o zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży w dniu 22 grudnia 2004r. osobom fizycznym działki nr 730/2 obręb Dąb - grunty orne kl. RV ( w załączeniu dostarczono wypis z rejestru gruntów) . Zdaniem wnioskującego dostawa gruntów wg art. 5 ust.1 pkt 1 jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług , jednak co do zasady tylko gruntów budowlanych , ponieważ art.43 tej ustawy przewiduje dla innych gruntów niż budowlane zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. ( Dz. U. nr 54 poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności , o których mowa wyżej podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Z kolei w art. 2 ust. 6 określona została definicja towarów - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 9 zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W konsekwencji zgodnie z ogólną zasadą grunty należy traktować jako towar i ich dostawa co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %.

Zwolnienie dostawy gruntu na podstawie art. 43 ust. 9 następuje pod warunkiem, gdy:

stanowi teren niezabudowany inny niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę.

Wobec powyższego dla rozstrzygnięcia kwestii ewentualnego opodatkowania sprzedanej nieruchomości gruntowej istotne jest ustalenie przeznaczenia sprzedanego gruntu. O przeznaczeniu gruntu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Analiza załączonych dokumentów wskazuje, że przedmiotem dostawy są grunty wg wypisu z rejestru gruntów w opisie jako grunty orne RV. Załączone zaświadczenie wydane przez Gminę wskazuje, że dla działki będącej przedmiotem sprzedaży nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i dla terenów pozbawionych planów ustalenie warunków zabudowy następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jeżeli zatem w dniu sprzedaży nieruchomości gruntowej nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ( klasyfikacja gruntu jako terenu niezabudowanego nie uległa zmianie) dostawa taka winna na podstawie art. 43 ust. 9 korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i stanowisko Wasze w kwestii sprzedaży jest prawidłowe.

Jednakże mając na uwadze możliwość zmiany przeznaczenia zbytego gruntu ( o ile taka zmiana miała miejsce ) - przedmiotowy grunt może być przeznaczony pod zabudowę i w tym przypadku dostawa z tego tytułu nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i winna być opodatkowana podatkiem VAT wg stawki 22 % zgodnie z art. 41 ust.1 .

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa , niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. To jest w dniu 22 grudnia 2004r.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego , który wydał postanowienie .

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Do wiadomości:

1.Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

2.Ośrodek Zamiejscowy w Częstochowie

3.a/a

Urząd Skarbowy w Jaworznie