P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP III/4409/443/6/IK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2005, sygn. PP III/4409/443/6/IK/05, Urząd Skarbowy w Zawierciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zawierciu stwierdza, że stanowisko sp.cyw. XXX - przedstawione we wniosku z dnia 06.01.2005r, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczania paliwa do samochodu marki FS Lublin, który posiada świadectwo homologacji jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku przez stronę stanu faktycznego wynika, iż spółka jest użytkownikiem samochodu dostawczego marki FS Lublin typ 055717, rok produkcji 1998, na który posiada świadectwo homologacji. Na ww. świadectwie liczba i rozmieszczenie siedzeń została określona jako: pojedyńcze i podwójna kanapa i czy na podstawie tak określonej liczbie siedzeń przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa.

Zasady odliczania podatku VAT od zakupywanych paliw reguluje art.88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność będzie niższa niż określona według wzoru podanego w art.86 ust.3 ww. ustawy, tj.:

Dł = 357kg + n x 68kg

gdzie:

Dł - oznacza dopuszczalną ładowność

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

W myśl art.86 ust.5 cytowanej wyżej ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa wyżej.

W posiadanym przez stronę świadectwie homologacji określona została liczba i rozmieszczenie miejsc jako pojedyńcze i podwójna kanapa, co daje razem trzy miejsca. Zatem podatnik posiada dane o ilości miejsc /siedzeń/ niezbędnych do wyliczenia wg powyższego wzoru jaka musi być minimalna ładowność samochodu określona w świadectwie homologacji, aby przy danej liczbie siedzeń samochód ten spełniał warunki pozwalające na odliczanie podatku naliczonego od zakupionego do niego paliwa.

Wobec powyższego stanowisko strony dotyczące możliwości odliczania podatku VAT od zakupionego paliwa przy tak określonej liczbie siedzeń należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art.14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach składane za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5,00 PLN i po 0,50 PLN na każdy załącznik.

Urząd Skarbowy w Zawierciu