Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym miejsca świadczenia oraz właściwej stawki podatku VAT w przypadku usługi transportu towarów wykonywanej pr... - Interpretacja - OP/PP/443/9/PIn-5/05 A.S.

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. OP/PP/443/9/PIn-5/05 A.S., Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym miejsca świadczenia oraz właściwej stawki podatku VAT w przypadku usługi transportu towarów wykonywanej przez wnioskodawcę na zlecenie kontrahenta zarejestrowanego w Czechach do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (który przy zlecanych transakcjach posługuje się czeskim numerem VAT), na trasie przebiegającej od miejsca zakupu towaru w Polsce, do miejsca przeznaczenia w innym państwie członkowskim.

Przedstawiając swoje stanowisko strona wskazała, iż w przypadku opisanej usługi miejsce świadczenia przypada na kraj, które nadało usługobiorcy numer VAT (czyli Czechy), co powoduje, że do rozliczenia podatku VAT jest zobowiązany usługobiorca, natomiast usługodawca do przedmiotowej usługi zastosuje stawkę 0%. Jako podstawę prawną przedstawionego stanowiska strona wskazała przepis art. 28 ust. 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanymi przepisami, w przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, tj. transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, miejscem świadczenia jest co do zasady miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Jeśli jednak zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy nabywca takiej usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego inny, niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem świadczenia jest terytorium kraju, które wydało nabywcy ten numer.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tychach przedstawione przez stronę stanowisko, w części dotyczącej miejsca świadczenia, należy uznać za prawidłowe.Opisana we wniosku usługa transportowa, wykonywana na zlecenie kontrahenta czeskiego, zidentyfikowanego w Czechach na potrzeby podatku od wartości dodanej, od miejsca załadunku w Polsce do miejsca przeznaczenia w innym państwie członkowskim, stanowi wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów w rozumieniu przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie bowiem z powołanym przepisem wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów stanowi transport towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich. W przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie rozpoczyna się transport towarów. Przepis art. 28 ust. 3 ustawy wprowadził jednak wyjątek od powyższej zasady. Mianowicie -w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym, niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu (w przedstawionym stanie faktycznym - numer VAT nadany w Czechach), miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które nadało nabywcy ten numer, a zatem Czechy. W konsekwencji podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT od ww. usługi jest usługobiorca, na zasadach przewidzianych w kraju uznanym za miejsce świadczenia.

W odniesieniu do stawki podatku VAT dla opisanej usługi tut. organ podatkowy stwierdza, iż przedstawione przez stronę stanowisko jest nieprawidłowe. Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, wprowadzającym zasadę terytorialności w podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z powyższym usługi, których miejscem świadczenia jest terytorium innego państwa niż terytorium kraju (w przedstawionym stanie faktycznym - Czechy), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, na zasadach przewidzianych w powołanych przepisach, ani rozliczeniu w deklaracji podatkowej właściwej dla podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Tychach