P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/I/453/2005/D.Sz.

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. US40/VAT/I/453/2005/D.Sz., Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) art. 86 ust. 4 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 20.01.2005 r. /data wpływu do U.S. 24.01.2005 r./ uzupełnionego pismem z dnia 11.02.2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące zasad odliczania podatku VAT przy nabyciu samochodów osobowych przez podatnika za - prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 24.01.2005 r. Strona złożyła wniosek uzupełniony pismem w dniu 11.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowych wniosków wynika :
Stan faktyczny
Przedmiotem działalności podatnika jest wynajem maszyn i urządzeń oraz wypożyczanie artykułów użytku osobistego i domowego zgodnie z klasyfikacją PKD jest to Dział 71.
Podstawową działalnością podatnika jest mini-leasing samochodów osobowych zgodnie z klasyfikacją PKD jest to Dział 71.10.Z , który obejmuje wynajem lub dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek.
Podatnik jak wynika z pisma z dnia 11.02.2005 r. co roku zakupuje samochody osobowe w celu oddawania ich w odpłatne użytkowanie klientom. Samochody te są przekazywane klientom do odpłatnego użytkowania na podstawie umowy dzierżawy . Żaden z samochodów osobowych przeznaczonych do dzierżawy klientom nie jest wykorzystywany do użytku służbowego lub prywatnego.
Zapytanie
Czy w opisanej wyżej sytuacji podatnik nabywając samochody osobowe w celu oddania ich w odpłatne użytkowanie osobom trzecim może dokonać odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego w całości , w związku z przepisem art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika treść art. 86 ust. 3 w/w ustawy zezwala na odliczanie naliczonego podatku VAT od zakupionych samochodów osobowych w całości.

Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1, § 3 i § 4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola rozpatrzył przedmiotowe wnioski i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte - za prawidłowe.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą w zakresie dzierżawy , leasingu, wynajmu - maszyn , urządzeń , samochodów osobowych, furgonetek - dokonuje zakupu samochodów osobowych w celu oddania ich w odpłatne użytkowanie klientom. Zakupione samochody osobowe przeznaczone są wyłącznie do odpłatnego używania klientom na podstawie umów dzierżawy i nie są wykorzystywane do użytku służbowego lub prywatnego.
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :
DŁ = 357 kg + n x 68 kg (...) kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.
Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 86 ust. 4 pkt. 1 w/w ustawy przepis ust. 3 nie dotyczy : przypadków , gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.
W świetle cytowanego wyżej przepisu w/w ustawy podatnik nabywający wszelkie samochody , w tym samochody osobowe, w przypadku gdy oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika , ma on uprawnienie do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony przy nabyciu tych samochodów .

P o u c z e n i e

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , zgodnie z przepisem art. 14 b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisem art. 14 b § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisem art. 14 a § 4 w/w ustawy ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia, zgodnie z przepisem zawartym w art. 236 § 2 pkt. 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola