Czy Spółka dokonując sprzedaży nabywcy finalnemu nieruchomości składającej się z domu jednorodzinnego i gruntu, na którym został on wybudowany będzi... - Interpretacja - ITPP1/4512-488/16/MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2016, sygn. ITPP1/4512-488/16/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy Spółka dokonując sprzedaży nabywcy finalnemu nieruchomości składającej się z domu jednorodzinnego i gruntu, na którym został on wybudowany będzie mógł zastosować stawkę podatku VAT wynoszącą 8% - niezależnie od okoliczności, że w okresie wznoszenia budynku nie był właścicielem gruntu, na którym powstawał ten budynek, a stał się nim dopiero w terminie późniejszym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2016 r. (data wpływu 8 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku przy dostawie nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i w zakresie zastosowania stawki podatku przy dostawie nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik jest przedsiębiorcą działającym w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych. Forma organizacyjna to spółka z ograniczoną działalnością. Przedmiot działalności obejmuje m.in. nabywanie i sprzedaż nieruchomości, a także wznoszenie budynków. Spółka wybudowała na działce budowlanej budynek mieszkalny. Działka stanowi natomiast własność osób fizycznych. Właścicielami są wszyscy wspólnicy Spółki wraz ze swoimi współmałżonkami (na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej). Inwestycja budowlana została jednak w całości pokryta ze środków Spółki. Pozwolenie na budowę wydane zostało Spółce. Właściciele działki wyrazili zaś zgodę na wzniesienie budynku. Budynek jest domem jednorodzinnym o powierzchni mniejszej niż 300 m2.

W 2007 r. wszyscy współwłaściciele działki zawarli ze Spółką umowę w przedmiocie zezwolenia Spółce wybudowania budynku mieszkalnego (w dalszej części określenie Spółka będzie zamiennie używane ze słowem Inwestor). Mocą zawartego porozumienia Inwestor uzyskał prawo swobodnego dysponowania gruntem przeznaczonym pod zabudowę oraz prawo wyboru projektu architektonicznego. Inwestor uzyskał status właściciela budynku w budowie i po jej zakończeniu. Był natomiast obowiązany do spełnienia wszelkich wymogów administracyjnych koniecznych do uzyskania prawa użytkowania budynku jak właściciel, a także do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z użytkowaniem budynku. Uzyskał natomiast prawo do korzystania z wszelkich korzyści wynikających z faktu jego użytkowania.

Strony ustaliły także, że sprzedaż budynku przez Inwestora osobie trzeciej (nabywca finalny) nastąpi równolegle ze sprzedażą przez osoby fizyczne będące właścicielami działki, prawa własności przedmiotowej działki - tej samej osobie trzeciej (nabywcy finalnemu).

Spółka zamierza jednak odkupić działkę od dotychczasowych właścicieli, na co ci wyrażają zgodę. Ustalono, że cena sprzedaży będzie odpowiadała wartości rynkowej działki budowlanej niezabudowanej, z uwagi że właściciele działki nie przyczynili się w żaden sposób do wybudowania budynku.

Po zawarciu umowy i przeniesieniu prawa własności gruntu na Spółkę, Spółka sprzeda według swojego uznania (tj. dowolnemu nabywcy, za uzgodnioną z nim cenę oraz w dowolnym terminie) całą nieruchomość tj. grunt wraz z postawionym na nim budynkiem mieszkalnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółka dokonując sprzedaży nabywcy finalnemu nieruchomości składającej się z domu jednorodzinnego i gruntu, na którym został on wybudowany będzie mógł zastosować stawkę podatku VAT wynoszącą 8% - niezależnie od okoliczności, że w okresie wznoszenia budynku nie był właścicielem gruntu, na którym powstawał ten budynek, a stał się nim dopiero w terminie późniejszym?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa lub ustawa o VAT) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 przy czym na mocy art. 146a pkt 2 przedmiotowej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. wskazana stawka podatku wynosi 8%.

Art. 41 ust. 12 ustawy stanowi, że stawkę wskazaną w ust. 2 stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W myśl ustawy (art. 41 ust. 12a) przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b, który stanowi, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się: 1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2, 2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2.

Mając na względzie treść przywołanych przepisów należy stwierdzić, że sprzedawana nieruchomość spełnia kryteria pozwalające uznać, że sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu według 8% stawki. Cena sprzedaży, którą uiści nabywca finalny będzie obejmowała zarówno budynek jak i grunt. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że stawkę 8% należy zastosować do kompleksowej wartości nieruchomości bez wyszczególniania wartości gruntu i wartości budynku.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust.1 ustawy - która ma zastosowanie w niniejszym przypadku - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towaru. I na tą właśnie chwilę należy oceniać istotę sprzedaży, aby dostosować do niej właściwą stawkę podatku VAT. Bez znaczenia w ocenie Spółki jest fakt, że w momencie budowania budynku jednorodzinnego, Spółka nie była właścicielem gruntu, na którym wznoszono ten budynek. Późniejsze nabycie prawa własności gruntu nie zmienia istoty sprzedaży i faktu, że budynek mieszkalny jest objęty społecznym programem mieszkaniowym, a co za tym idzie - że zastosowanie znajdzie stawka podatku wynosząca 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo wskazać należy, iż w niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kwestii powstania obowiązku podatkowego, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy