POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-01/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. PP/443-01/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku (znak: Pfn/3550/79/04) z dnia 29.12.2004 r. uzupełnionego pismem (znak: PFn 3321/17/05) z dnia 26.01.2005 r. (data wpływu 27.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3.01.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w sprawie odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabyć związanych z inwestycją prowadzoną przez Gminę X, której przedmiotem jest "Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Y". Ze względu na braki formalne tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę (wezwanie nr PP/080-59/05 z dnia 19.01.2005 r.) o uzupełnienie wniosku. Wnioskodawca uzupełnił opis stanu faktycznego oraz przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Przedmiotowa kanalizacja po zakończeniu inwestycji zostanie przekazana przez Gminę Zakładowi Gospodarki Komunalnej, powołanemu jako jednostka organizacyjna gminy - stosownie do art. 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. W oparciu o nadany zakładowi statut, Gmina zleca powyższej jednostce organizacyjnej realizację zadań własnych określonych w art. 18 powołanej ustawy o samorządzie gminnym. Wnioskodawca zajął stanowisko, iż Gmina nie posiada możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabyć związanych z powyższą inwestycją.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższych przepisów nabywane w ramach prowadzonej inwestycji towary i usługi, nie są wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych i wobec niespełnienia przesłanek wynikających z art. 86 ww. ustawy, Gmina nie może więc obniżyć podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu usług i towarów związanych z ww. inwestycją.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie