- Interpretacja - USIII/443/VAT/177/102/05EL

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. USIII/443/VAT/177/102/05EL, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie:

art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 12.07.2005 r. (data wpływu 15.07.2005 r. - uzupełnionego w dniu 08.08.2005 r.) o interpretację z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy podzielam pogląd wyrażony w ww. wniosku.

W dniu 15 lipca 2005 r. wpłynęło do tut. organu pismo z dnia 12 lipca 2005 r. (uzupełnione w dniu 08.08.2005 r.) dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 03.01.1996 r. decyzją Wojewody ( ... ) PHT (...) w Łodzi nabyło z datą 05.12.1990 r.:

  • prawo wieczystego użytkowania gruntu Skarbu Państwa,
  • prawo własności budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem.

W 2005 r. Przedsiębiorstwo ( ... ) z siedzibą w Łodzi nosi się z zamiarem sprzedaży ww. nieruchomości. Jednocześnie ( ... ) nadmienia, że budynki przez nich użytkowane to:

  • budynek administracyjno - socjalny,
  • budynek warsztatowy,
  • budynek warsztatowo - magazynowy.

Ponadto Podatnik informuje, że przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych, ani w trakcie ich użytkowania nie dokonywano modernizacji ww. budynków.

Od nabytych w dniu 05.12.1990 r. budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem oraz prawa użytkowania wieczystego od Skarbu Państwa nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym Wnioskodawca składa zapytanie: jaką stawkę VAT-u powinno obciążyć w fakturze prawo wieczystego użytkowania gruntu i budynki?

W powyższej sprawie przedstawiono następujące stanowisko:

Odsprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu powinna być zwolniona z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest słuszne.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, przez towary rozumie sie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy dostawa towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, jest zwolniona od podatku od towarów i usług pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się m. in. :

1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.

W myśl art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik :

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543. ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa , a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym lub osobom prawnym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług , w rozumieniu przepisu art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W myśl § 8 ust. 1 pkt 4 i pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatlu od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalniają od podatku zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczonego na cele rolnicze oraz w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielania interpretacji należy uznać, iż zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są budynki i budowle zwolnione z podatku VAT również podlega zwolnieniu z PTU.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie