Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego, tut. organ podatkowy stwierdza j.n.Naprawa przetworników i regulatorów w elektrofiltrze jest usługą św... - Interpretacja - IUS/IPD2/4430/61/2005/167928

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. IUS/IPD2/4430/61/2005/167928, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego, tut. organ podatkowy stwierdza j.n.Naprawa przetworników i regulatorów w elektrofiltrze jest usługą świadczoną na nieruchomym majątku rzeczowym. #8722; Wnioskodawca twierdzi, że zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) miejscem świadczenia usługi jest Słowacja. Przepis art. 27 ust. 4 pkt 1 dotyczy usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, natomiast przepis art. 27 ust. 4 pkt 5 dotyczy dostarczania (oddelegowania) personelu. Zatem powołane przepisy nie określają miejsca świadczenia przedmiotowej usługi.Natomiast stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, miejscem opodatkowania usług jest miejsce położenia nieruchomości.Zatem zdaniem tut. organu podatkowego miejscem świadczenia (i jednocześnie opodatkowania) usług związanych z naprawą elektrofiltru na terytorium Słowacji jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone.

#8722; Zgodnie z art. 106 ust. 2 ww. ustawy o VAT, w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni" lub "zwolnieni", jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze, istnieje obowiązek wystawienia faktur.W myśl § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798) przepisy § 9 i § 11-23 oraz § 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.Ustęp 2 tego paragrafu stanowi, iż faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.Zatem dokumentowanie przedmiotowej usługi fakturą zawierającą stawkę podatku VAT w wysokości 0% jest nieprawidłowe.Należy uznać, że faktury dokumentujące usługi związane z nieruchomościami, dla których miejscem świadczenia i opodatkowania nie jest terytorium Polski nie zawierają stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

#8722; Sprzedaży tej nie wykazuje w deklaracji podatkowej, lecz podatek naliczony od tej sprzedaży podlega odliczeniu lub zwrotowi. Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Natomiast kwestię zwrotu różnicy podatku reguluje art. 87 ust. 3, który stanowi, iż różnicą podatku podlegającą zwrotowi jest również obrót z tyt. dostaw towarów i świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, różnica ta podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Z kolei w ust. 5 art. 87 postanowiono, że na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, tj. w terminie 60 dni.Mając powyższy stan prawny na uwadze organ podatkowy uważa, że kwota podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług dotyczących świadczonych napraw, podlega zwrotowi w terminie 60 dni.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach