POSTANOWIENIE - Interpretacja - P.P. 443-35-1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.09.2005, sygn. P.P. 443-35-1/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 20.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy wystawiane faktury VAT przez inne podmioty, stanowiące obciążenie za dodatkowe usługi świadczone na rzecz gości (tj. kuligi, usługi gastronomiczne, usługi przewodnickie, itp.) stanowią podstawę do wystawiania klientom faktur VAT marża, i czy podstawą opodatkowania jest jest marża, zgodnie art. 119 ustawy o VAT. Spółka świadczy usługi zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55.23.12.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Załącznik nr 3 do ustawy zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%.
W poz. 140 tego załącznika zostały wymienione usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 55.2 - usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU 55.23.15).
Zatem, sprzedaż usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 55.23.12, podlega opodatkowaniu według stawki 7%.
Ustawa o podatku VAT nie przewiduje innego sposobu rozliczania tych usług, zatem, rozliczanie powinno odbywać się na zadach ogólnych, sformułowanych w art. 29 ust. 1 tej ustawy - zgodnie z którego treścią, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 -32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4.
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, zaś kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Szczególna procedura ustanowiona w art. 119 tej ustawy, według której podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży, pomniejszona o kwotę należnego podatku - może być stosowana w przypadku świadczenia usług turystycznych, które podatnik nabywa od innych podatników, dla bezpośredniej korzyści turysty. Ten sposób rozliczania usług turystyki ma zastosowanie, gdy podatnik:
1. ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2. działa na rzecz nabywcy usługi, we własnym imieniu i na własny rachunek;
3. przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników, dla bezpośredniej korzyści turysty;
4. prowadzi ewidencje, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników, dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Jeżeli przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej " usługami własnymi ", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników, dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych, stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.
Przepisy ustawy nie wyszczególniają usług, które należy zaliczyć do " usług własnych ", jednak - zgodnie z literalnym brzmieniem art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, a w szczególności ust. 5 tego przepisu - do kategorii tych usług należy zaliczyć m.in. usługi świadczone przez własny ośrodek wypoczynkowy, własny autokar, itp.

Jeżeli więc przy świadczeniu usług turystyki podatnik wykorzystuje własny majątek oraz zakupuje usługi obce, wówczas odrębnie ustala podstawę opodatkowania dla usług własnych i rozlicza je na zasadach ogólnych (wg. cyt. wyżej art. 29) i odrębnie dla usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, gdzie podstawą opodatkowania jest marża (wg cyt. wyżej art. 119).
Opodatkowanie marży oznacza, że podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego od VAT należnego. Zakaz ten dotyczy tylko towarów i usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty - (art. 86 ust. 1 i art. 119 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług).
W przypadku stosowania zasad ogólnych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zasadach ogólnych.

Dla ww. Podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Zakopanem