POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP5/423-19/05/HK/53009

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.07.2005, sygn. DP5/423-19/05/HK/53009, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 08.06.2005 r. (doręczonego w dniu 10.06.2005 r.), uzupełnionego w dniu 11.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: w ramach umowy o współpracy partnerskiej między miastami A w Polsce i B w Niemczech, organizowana jest wymiana pobytu młodzieży szkolnej. W 2005 r. dzieci ze szkół podstawowych w Polsce jadą do Niemiec. Na realizację programu polsko - niemieckiego została przyznana dotacja na koszty podróży z Fundacji Polsko - Niemieckiej.

Dotacja, uchwałą Rady Miasta zwiększy dochody gminy. Ponadto dochody gminy zwiększy odpłatność uczestników, która zostanie przeznaczona na koszty transportu dzieci na trasie miasto A - miasto B - miasto A, zakup drobnych upominków, napoje, ubezpieczenie. Strona niemiecka pokrywa wyżywienie i noclegi. Wymiana młodzieży szkolnej wynika z zawartego porozumienia o partnerstwie miast oraz mieści się w zakresie zadań gminy. Przedmiot zapytania dotyczy ustalenia, czy dotacja przyznana z Fundacji Polsko - Niemieckiej oraz odpłatność uczestników wyjazdu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy w przypadku zakupu towarów i usług związanych z tym wyjazdem można obniżyć podatek należny o naliczony z tyt. ponoszonych wydatków.

Gmina uważa, że przyznana dotacja nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług ponieważ nie ma wpływu na cenę. Odpłatność również nie jest opodatkowana tym podatkiem, ponieważ nie wynika z żadnej umowy cywilnoprawnej lecz oparta jest na porozumieniu partnerstwa miast.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko przedstawione w omawianej sprawie. Organizowanie wymiany pobytu młodzieży szkolnej pomiędzy ww. miastami w ramach umowy o współpracy partnerskiej miast jest realizowane w ramach nałożonych zadań na ten organ administracji terenowej. Jednym z zadań gmin zgodnie z art. 7, ust. 1, pkt 20ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 z 2001 r. poz. 1591 ze zm.) społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw. Czynność powyższą należy ocenić w oparciu o regulację art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem jeżeli w zakresie zadań nałożonych na gminę odrębnymi przepisami, dla realizacji których zostały one powołane mieści się współpraca partnerska między miastami innych państw to czynność ta nie powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Otrzymana dotacja na realizację ww. zadania nie stanowi dotacji do ceny towaru czy usługi, o których mowa w art. 29, ust. 1 ustawy o VAT, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie gmina nie jest uprawniona do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z realizacją ww. zadania zgodnie z postanowieniami art. 86, ust. 1 ww. ustawy o VAT.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Wnioskodawcy, orzekając jak na wstępie.

Małopolski Urząd Skarbowy