Stan faktyczny:Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż klientom indywidualnym i firmo... - Interpretacja - 1432/PP/P/440-159/14a/05/KC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. 1432/PP/P/440-159/14a/05/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż przedmiotem działalności firmy jest sprzedaż klientom indywidualnym i firmom, używanych samochodów osobowych sprowadzonych z USA. Przy zakupie firma z USA wystawia fakturę, na której jest uwzględniona cała kwota należna do zapłaty. Przy przejściu towaru przez granicę, Strona otrzymuje dokument SAD, opłaca akcyzę, cło i podatek VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy, wszystkie opisane powyżej składniki stanowią kwotę nabycia towaru.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

W przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności gospodarczej lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku /art. 120 ust. 4/.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "kwota nabycia" w przypadku stosowania szczególnej procedury w zakresie towarów używanych. W takim przypadku należy posiłkować się definicją zawartą w Szóstej Dyrektywie Rady z dnia 17.05.1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - 77/388/EWG. Artykuł 26a (B)(3) Dyrektywy dla określenia podstawy opodatkowania dostaw towarów używanych przy zastosowaniu marży podaje definicję "ceny nabycia", zgodnie z którą oznacza ona wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od podatnika Reasumując cena ta nie może zawierać elementów, które poniósł nabywca, a których ciężaru nie pokrywa dostawca.

Jeżeli zatem koszty transportu, ubezpieczenia, cło lub akcyza zostaną pokryte przez dostawcę, mogą one stanowić element ceny nabycia, w przeciwnym przypadku, kwotę nabycia będzie wyłącznie kwota wynikająca z faktury.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany