POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1434/PV/443-124/05/AM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. 1434/PV/443-124/05/AM, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) w związku z wnioskiem z dnia 22.07.2005 r. ( data wpływu do Urzędu 26.07.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposoby zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 22.07.2005 r. Spółka wystąpiła o interpretację prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług w związku z zamianą części budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności wraz ze związanymi z jego własnością prawami i roszczeniami do gruntu, na prawa i roszczenia o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego innej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w marcu 2003 r. Spółka zakupiła udział w #190; części budynku wybudowanego w okresie powojennym ( wpis do księgi wieczystej dn. 25.10.1961 r.) przeznaczonego na cele mieszkalne i użytkowe stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności wraz z prawami i roszczeniami do gruntu. Spółka zakupiła przedmiotową nieruchomość jako towar używany zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 7 ust 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) Spółka również nie poniosła wydatków na ulepszenie zakupionej nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.W dniu 15.06.2005 r. Spółka dokonała zamiany udziału #188; części budynku stanowiącej odrębny od gruntu przedmiot własności wraz ze związanymi z jego własnością prawami i roszczeniami do gruntu, na prawa i roszczenia o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego innej nieruchomości.

W swoim stanowisku Spółka stwierdza, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) od transakcji zamiany tej nieruchomości jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, ze jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.Natomiast art. 604 cyt. ustawy stanowi, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Zgodnie z regulacją zawarta w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, ze w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z podstawy opodatkowania w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się wartości gruntu ( art. 29 ust. 5 ww. ustawy)

Zapis art. 43 ust. 2 pkt. 1 wyżej cytowanej ustawy stanowi, ze przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę, minęło co najmniej 5 lat. W art. 43 ust. 6 ww. ustawy ustawodawca zapisał, iż zwolnienia o których mowa w ust.1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

W związku z tym iż nieruchomość będąca przedmiotem zamiany spełnia kryteria towaru używanego w rozumieniu ww. art 43 ust. 2 pkt 1 i nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 43 ust. 6 czynność ta jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga