W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535... - Interpretacja - IMUS-1471/VUR2/443-444/04/ST

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. IMUS-1471/VUR2/443-444/04/ST, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Stosownie do art. 42 ust. 1 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:
1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zwierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartosci dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2)podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowaw art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczonedo nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Dowodami, o których mowa powyżej, zgodnie z ust. 3 wyżej cytowanego artykułu, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdujacego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczonedo miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi);
2)kopia faktury dostawy;
3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku;
4)dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.- zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa m.in. w ust. 3, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innymniż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również, stosownie do art. 42 ust 11 w/w ustawy, inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiazania.

Z przedstawionego w piśmie z dn. 12.08.2004 r. stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje dostawy towarów na rzecz nabywców z Unii Europejskiej posiadających właściwyi ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zwierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartosci dodanej, a na fakturach stwierdzających dostawę towarów podaje ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Spełnia zatem pierwszy warunek art. 42 ust. 1 w/w ustawy dotyczący stosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie.

Dokonując dostawy towarów na rzecz kontrahentów z Unii Europejskiej Podatnik korzysta z usług firm transportowych. Dostawę towarów dokumentują:kopia faktury dostawy; dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika;specyfikacja towarów zawierająca potwierdzenie (poświadczone pieczęcią z datą i podpisem nabywcy), że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;kontrakt zawarty pomiędzy Spółką a nabywcą;zamówienie na towar złożone przez nabywcę.Z wyjaśnień zawartych w piśmie z dn. 12.08.2004r. wynika, że dokument przewozowy otrzymany od przewoźnika nie zawiera informacji potwierdzającej dostarczenie towarów do ich miejsca przeznaczenia. Jednak informacja ta wynika ze specyfikacji towarowej załączanej do dokumentów przewozowych.

W przypadku gdy Podatnik ma wszystkie omawiane w przepisie art. 42 ust. 3 dokumenty, jednak z dokumentu przewozowego (pkt 1 omawianego przepisu) nie będzie wynikać fakt dostarczenia towaru do miejsca przeznaczenia, Spółka będzie miała prawo do zastosowania stawki VAT 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, bowiem posiada inne dokumenty potwierdzające ten fakt. Wskazuje na to przepis art. 42 ust. 11 ustawy, zgodnie z którym, jeżeli z dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 nie wynika jednoznacznie, że towar został wywieziony do innego kraju UE, to potwierdzeniem tego faktu mogą być w przedmiotowej sprawie również kontrakt zawarty pomiędzy Spółką a nabywcą, zamówienie na towar złożone przez nabywcę a także specyfikacja towarowa, na której nabywca potwierdził otrzymanie towaru.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie