Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PP/443/199/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.11.2004, sygn. PP/443/199/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 23.08.2004 r. (wpływ 24.08.2004 r.) w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż przychody z tytułu świadczonych na cele niemieszkalne usług najmu wykonywanych przez małżonków dzielone są po połowie, jeden ze współmałżonków jest podatnikiem podatku od towarów i usług i od swojej części przychodu nalicza podatek od towarów i usług w wysokości 22%, a świadczoną usługę na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą dokumentuje fakturą VAT, natomiast na rzecz podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej fakturę wystawia na jego żądanie. Drugi z małżonków, będący podmiotem zwolnionym od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od świadczonej usługi nie nalicza podatku od towarów i usług, a dokumentem jej świadczenia są rachunki, o których mowa w art. 87 ustawy Ordynacja podatkowa. Najemcy, oprócz zapłaty czynszu, mają obowiązek ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z najmem, m.in. zużycie wody, ogrzewanie wody, centralne ogrzewanie. Faktury dokumentujące zakup tych usług wystawiane są na wynajmującego, który przenosi ciężar ponoszonych wydatków na najemcę.

Pytanie podatnika dotyczy sposobu obciążania najemców kosztami związanymi z użytkowaniem lokali.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy - podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, jeżeli strony w zawartej umowie najmu tak postanowią, to wszelkie opłaty pozostające w ścisłym związku z usługą najmu mogą składać się, na równi z czynszem, na łączną należność z tego tytułu. Tak ustalona kwota stanowi całość świadczenia należnego od nabywcy, jest więc obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ww. ustawy.

Należy zatem uznać, iż zaproponowane przez Pana rozwiązanie, polegające na uwzględnieniu w kwocie czynszu opłat ponoszonych na utrzymanie wynajmowanych lokali i opodatkowanie tak ustalonej kwoty należnej, zgodne jest z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu