W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu r... - Interpretacja - PP/443-42/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. PP/443-42/04, Urząd Skarbowy w Złotoryi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86. ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy, są samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:
Dł = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
Dł - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Zgodnie z treścią przepisu art. 86 ust. 5 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o której mowa wyżej, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
Zdaniem tut. organu podatkowego przytoczony powyżej przepis prawa podatkowego ma zastosowanie w szczególności do samochodów wyprodukowanych jako osobowe, które w wyniku zmian konstrukcyjnych zmieniły swój charakter. Nie dotyczy natomiast samochodów będących bezspornie samochodami ciężarowymi, które samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki właśnie typ pojazdu. Z treści ww. przepisów nie wynika, aby sam brak świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem danego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest zatem, aby z homologacji wydanej dla każdego typu pojazdu wynikało spełnienie warunku, tj. ładowność jest wyższa niż określona wyżej wymienionym wzorem.
Przepis § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) stanowi, iż podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek od nabytych części składowych lub usług wykorzystywanych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, zaliczonych przez podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w kwocie przekraczającej 50% sumy kwot podatku określonych na fakturach, kwot podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia tych części i ich importu, kwot podatku należnego od importu usług oraz kwot podatku należnego od dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca, z zastrzeżeniem ust. 2.
Ustawodawca określił więc, iż obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony nie stosuje się wyłącznie w sytuacji gdy dokonano nabycia części składowych w celu montażu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o ładowności określonej zgodnie z przytoczonym powyżej wzorem. W przedmiotowej sprawie podmiot w pełni może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem części zamiennych oraz usług remontowych do nabytego samochodu.
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że zaprezentowane stanowisko jest właściwe, gdyż jak wynika z przedmiotowego zapytania podmiot posiada samochód ciężarowy o ładowności wyższej niż określona wg wzoru wynikającego z art. 86 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług - zatem uznając wymieniony samochód za ciężarowy, pomimo braku świadectwa homologacji, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego do jego napędu (jeżeli zakup ten jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych i został udokumentowany zgodnie z obowiązującymi przepisami). Tut. organ podatkowy potwierdza także stanowisko Spółki odnośnie prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupem części zamiennych oraz usług remontowych do wymienionego samochodu.
Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony m. in. w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego. Zatem podatek naliczony stanowić będzie koszt uzyskania przychodów wówczas, gdy zgodnie z przepisami powołanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W takiej sytuacji wartość zakupionych towarów (usług) wraz z naliczonym VAT stanowi - dla potrzeb ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym - koszt uzyskania przychodu. Okoliczność taka nie będzie miała jednak miejsca w sytuacji przedstawionej w przedmiotowym zapytaniu. Zgodnie bowiem z powołanymi wcześniej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług Spółce, w związku z zakupem do przedmiotowego samochodu paliwa, części oraz usług remontowych, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a zatem w omawianej sytuacji zastosowanie znajduje powołany wyżej przepis art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym, który - za wyjątkiem ściśle określonych przypadków - wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu podatku od towarów i usług.
Reasumując, w świetle przedstawionego stanu prawnego organ podatkowy podziela również stanowisko przedstawione w zapytaniu odnośnie wartości zakupu paliwa, części oraz usług remontowych dotyczących samochodu marki TOYOTA HIACE, jaka winna zostać ujęta po stronie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy w Złotoryi