Działając na podstawie art. 14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz.926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - PP.443/13/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. PP.443/13/04, Urząd Skarbowy w Janowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz.926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Janowie Lub. w odpowiedzi na wniosek z dnia 30.11.2004 r. informuje:

Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót. Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535/ obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów, bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont. Skutki podatkowe w podatku od towarów i usług w zakresie udzielania premii pieniężnych kontrahentom, uzależnione są od postanowień umowy zawartej między stronami kupna-sprzedaży i określającej zasady przyznawania premii przez sprzedawców towarów dla ich nabywców. W przypadku, gdy wypłaconą kontrahentowi premię pieniężną można przyporządkować konkretnej transakcji, to premia ta stanowi formę rabatu obniżającego kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów, ponieważ pośrednio ulega obniżeniu cena towaru. Także przy wypłacie premii pieniężnej za wcześniejsze uregulowanie należności z tytułu sprzedaży towarów następuje obniżenie ceny towaru.

W przypadku zatem, gdy wypłacone premie pieniężne stanowić będą formę obniżenia ceny /rabat/, wówczas zastosowanie znajduje przepis art.29 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT. Natomiast w przypadku, gdy premia pieniężna nie jest świadczeniem powiązanym z konkretną transakcją, a przyznawana jest kontrahentowi za spełnienie określonych warunków /zachowań/, wówczas premia pieniężna może być uznana za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art.8 ust. 1 ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Otrzymania nagrody rzeczowej nie można potraktować jako formy rabatu obniżajacego cenę towaru, a zatem wartość otrzymanych nagród rzeczowych należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Janowie Lubelskim