Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołob... - Interpretacja - UP-II-3-005-90/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. UP-II-3-005-90/04, Urząd Skarbowy w Kołobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu, na pisemne zapytanie podatnika, z dnia 16 października 2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. wykonywaniem robót budowlanych.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, iż:

  • do robót budowlanych, wykonywanych przy wznoszeniu budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się ponad 50 % lokali mieszkalnych, a pozostałe to lokale usługowe, zastosowanie znajdzie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w odniesieniu do całego zakresu robót, z uwagi na charakter obiektu (przeważająca część to lokale mieszkalne),
  • za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej nowo budowanego obiektu mieszkalnego wielorodzinnego, w którym znajduje się ponad 50 % lokali mieszkalnych, a pozostałe to lokale usługowe, zastosowanie znajdzie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w odniesieniu do tej części usługi, która dotyczy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, natomiast w pozostałej części ww. usługa będzie opodatkowana 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu stwierdza, że stanowisko to, przy spełnieniu dodatkowych przesłanek, jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 12, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 146 ust. 2 i 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22 %. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa.

Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego została zawarta w art. 2 pkt 12 ww. ustawy. Zgodnie z tą definicją, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiące usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, definiuje m.in. pojęcia takie jak: obiekty budowlane, budynki.

Zgodnie z zawartą w ww. akcie prawnym definicją, przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i materiałów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Natomiast budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Natomiast budynki niemieszkalne to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.

W myśl art. 146 ust. 3 ww. ustawy, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

  • sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  • urządzanie i zagospodarowywanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  • urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Ad. 1) W przedmiotowej sprawie istotne jest zaklasyfikowanie wnoszonego budynku do odpowiedniego symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, z uwagi na fakt, iż będzie to miało wpływ na stawkę podatku od towarów i usług w odniesieniu do wykonywanych robót budowlanych. Zgodnie z tym, co stwierdzono powyżej, podstawą zaliczenia obiektów budowlanych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie danego obiektu.

Zastosowanie w przedmiotowej sprawie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług do prowadzonych robót budowlanych uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego budynku, zgodnie z przeważającym przeznaczeniem tegoż budynku jako całości. W tym stanie faktycznym i prawnym, stwierdzić należy, iż jeśli wnoszony obiekt stanowić będzie obiekt budownictwa mieszkaniowego, wówczas wykonywane na nim roboty budowlane należy opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, w przeciwnym wypadku zastosowanie znajdzie stawka w wysokości 22 %.

Ad 2) Na podstawie posiadanej dokumentacji projektowo - kosztorysowej, dotyczącej danej inwestycji, wykonujący robotę winien wyodrębnić część związaną z obiektem budownictwa mieszkaniowego oraz część związaną z innymi obiektami. W oparciu zatem o dokonane ustalenia, usługę polegającą na przyłączeniu do sieci elektroenergetycznej nowo budowanego obiektu należy opodatkować zgodnie z obowiązującymi dla danego obiektu stawkami. Zastosowanie więc znajdzie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 % dla infrastruktury związanej z obiektami budownictwa mieszkaniowego, natomiast pozostała część będzie opodatkowana stawką w wysokości 22 %.

Urząd Skarbowy w Kołobrzegu