W odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 22.08.2004 r. (znak: GKJ24/04, z datą wpływu do tut. organu 30.08.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 22.08.20... - Interpretacja - PUS.II/443/225/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.11.2004, sygn. PUS.II/443/225/2004, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 22.08.2004 r. (znak: GKJ24/04, z datą wpływu do tut. organu 30.08.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 22.08.2004 r. (znak: GK124/04, z datą wpływu do tut. organu 6.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje jak niżej:

Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynków i budowli będących częściami składowymi gruntu (w stosunku do którego przysługuje podatnikowi prawo wieczystego użytkowania) w przypadku, gdy poniesione zostały dodatkowe nakłady finansowe stanowiące 8 % wartości początkowej budynku, oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku transakcji tego rodzaju.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z przepisem art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa budynków, budowli lub ich części, a także nieruchomości gruntowych dokonywana na terytorium RP. W art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy ustawodawca postanowił zwolnić od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, którymi - według art. 43 ust. 2 pkt 1 - są budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W art. 43 ust. 6 zastrzeżono, że zwolnienia powyższego nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepisy powyższe oznaczają, iż do zakwalifikowania używanych budynków, budowli lub ich części (wypełniających oczywiście dyspozycję przepisu art. 43 ust. 2 pkt 1) jako przedmiotowo zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług niezbędnym jest, aby podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do tych towarów lub wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie nie przekroczyły 30 % ich wartości początkowej. W przeciwnym bowiem wypadku dostawa takich budowli, budynków lub ich części opodatkowana będzie podatkiem od towarów i usług.

Podatnik zaznaczył w piśmie, iż poniósł wydatki stanowiące 8 % wartości początkowej budynku, czyli nieprzekraczające wysokości określonej w powyżej cyt. przepisie, a zatem stosownie do powyższego podatnik będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia w przypadku sprzedaży przedmiotowych budynków i budowli.

Wątpliwości podatnika dotyczą ponadto momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży ww. budynków wraz z gruntem:

Zauważyć należy, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wynika z powyższego, iż w przypadku sprzedaży (dostawy) budynków czy też budowli lub ich części, będących częścią składową nieruchomości gruntowej, podatnik obowiązany jest w przypadku określenia podstawy opodatkowania takiej czynności prawnej doliczyć do niej wartość gruntu, na którym posadowione są budynki będące przedmiotem sprzedaży. Powyższe oznacza zatem, że grunt "dzieli los prawny" budynku, budowli lub ich części, co ma przełożenie na zastosowanie odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług lub ewentualne zwolnienia od tego podatku. Biorąc więc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż obowiązek podatkowy w tego rodzaju transakcji będzie powstawał stosownie do przepisu art. 19 ust. 10 ustawy, a więc z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania.

Powyższej odpowiedzi udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Podkarpacki Urząd Skarbowy