Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 7.10.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 11.10.2004 r.), uzupełnione... - Interpretacja - PP-II/443/41/04/HK

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PP-II/443/41/04/HK, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 7.10.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 11.10.2004 r.), uzupełnione pismem przesłanym faxem w dniu 22.11.2004 r., w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy kwestii, czy przekazane przez Spółdzielnię, a sfinansowane z funduszu świadczeń socjalnych zakupy wczasów, kolonii, wycieczek oraz biletów na imprezy kulturalne, które podlegają częściowej odpłatności przez pracowników należy uznać za odpłatne świadczenie usług i opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy ww. zakup nie jest odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na powyższe zapytanie tutejszy Urząd wyjaśnia, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w cytowanym art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się - stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Odsprzedaż świadczeń na rzecz pracowników, tj. wczasów, kolonii, wycieczek, biletów na imprezy kulturalne w systemie obniżonej płatności, finansowana w części z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi świadczenie o charakterze odpłatnym, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega zatem opodatkowaniu. W sytuacji, gdy usługi świadczenia na rzecz pracowników realizowane są w systemie obniżonej odpłatności, przy której część usługi świadczona jest nieodpłatnie, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytej usługi, opodatkowaniu podlega łączna wartość odprzedanych usług (obejmująca część odpłatną oraz refundowaną).

Podstawę opodatkowania stanowi wartość świadczenia pomniejszona o kwotę podatku stosownie do regulacji zawartej w art. 29 ust. 1 ww. ustawy. Jeżeli natomiast podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku, bądź zrezygnuje z tego prawa, wówczas - w ocenie Urzędu - opodatkowaniu winna podlegać jedynie kwota faktycznie pobierana za świadczenie (odpłatna część usługi). Usługę świadczoną w części nieodpłatnie można tu rozpatrzyć w oparciu o regulację art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec niespełnienia łącznego postawionych tam warunków usługa świadczona w części nieodpłatnej nie będzie traktowana na równi z usługą o charakterze odpłatnym.

Małopolski Urząd Skarbowy