W zakresie zastosowania proporcji z art. 90 ustawy w celu odliczenia podatku naliczonego. - Interpretacja - IPTPP2/443-851/12-4/PR

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2013, sygn. IPTPP2/443-851/12-4/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

W zakresie zastosowania proporcji z art. 90 ustawy w celu odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu 3 października 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2012 r. (data wpływu 21 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania proporcji z art. 90 ustawy w celu odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania proporcji z art. 90 ustawy w celu odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 grudnia 2012 r. poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa oprócz działalności statutowej, której celem jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin, prowadzi działalność społeczno - oświatową i kulturalną, za pośrednictwem klubu kultury.

Klub uzyskuje przychody z zajęć - od wszystkich zajęć prowadzonych w klubie pobierane są opłaty. W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież z miasta i okolicznych miejscowości. Ponadto, uzyskuje przychody z wynajmu pomieszczeń klubu oraz wpłat od sponsorów. Do wszystkich wpłat na rzecz klubu stosowana jest stawka podatku VAT 23%. Kalkulacja tych opłat jest sporządzana bez nastawienia się m.in na osiąganie zysków, lecz na bieżące pokrycie kosztów odpłatnych zajęć (m.in. zakupu materiałów potrzebnych do zajęć pracowni plastycznej, modelarni, tanecznej oraz utrzymaniem pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia) oraz zachowanie poprawnych standardów świadczonej usługi dla dzieci i młodzieży.

Klub co miesiąc wykazuje stratę. Strata jest pokrywana z opłat wnoszonych przez członków spółdzielni, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Opłata ta, jako odrębny element kosztów utrzymania nieruchomości, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Opłaty te pokrywają koszty wynagrodzenia pracowników klubu.

W piśmie z dnia 21 grudnia 2012 r. stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Klub Kultury nie jest odrębną jednostką gospodarczą od Spółdzielni. Zakupy dotyczące Klubu są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółdzielnia, w przypadku wykorzystywania zakupów towarów i usług dokonywanych na potrzeby Klubu zarówno do czynności opodatkowanych, zwolnionych bądź niepodlegających opodatkowaniu ma możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania bądź niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy, gdy Spółdzielnia prowadząc działalność społeczno - oświatową i kulturalną na rzecz członków i innych osób, za pośrednictwem klubu pobiera z tego tytułu opłaty, do odliczenia podatku VAT od zakupów dotyczących Klubu jest zobowiązana stosować strukturę ustaloną dla obrotów Spółdzielni, zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług... (oznaczone we wniosku ORD-IN jako pytanie nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dostaw w klubie, związanych z zakupami określonymi dla celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT, odliczy VAT bezpośrednio na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011, Nr 64 poz. 332).

W przypadku, gdyby wystąpiła potrzeba zakupów, gdzie nie będzie możliwe dokonanie podziału na czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - Spółdzielnia zastosuje postanowienia art. 90 ww. ustawy, wykorzystując ustaloną proporcję dla Spółdzielni.

Zgodnie z konstrukcją przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którym wydatki te są związane, natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tych kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (niewystępujących w przedmiotowej sprawie).

Z powyższych przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy dokonywane zakupy towarów i usług mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca oprócz działalności statutowej, której celem jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin, prowadzi działalność społeczno - oświatową i kulturalną, za pośrednictwem klubu kultury. Klub uzyskuje przychody z zajęć - od wszystkich zajęć prowadzonych w klubie pobierane są opłaty. Ponadto, uzyskuje przychody z wynajmu pomieszczeń klubu oraz wpłat od sponsorów. Do wszystkich wpłat na rzecz klubu stosowana jest stawka podatku VAT 23%. Kalkulacja tych opłat jest sporządzana bez nastawienia się m.in na osiąganie zysków, lecz na bieżące pokrycie kosztów odpłatnych zajęć (m.in. zakupu materiałów potrzebnych do zajęć pracowni plastycznej, modelarni, tanecznej oraz utrzymaniem pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia) oraz zachowanie poprawnych standardów świadczonej usługi dla dzieci i młodzieży. Klub co miesiąc wykazuje stratę. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Klub Kultury nie jest odrębną jednostką gospodarczą od Spółdzielni. Zakupy dotyczące Klubu są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółdzielnia, w przypadku wykorzystywania zakupów towarów i usług dokonywanych na potrzeby Klubu zarówno do czynności opodatkowanych, zwolnionych bądź niepodlegających opodatkowaniu ma możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania bądź niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 ustawy.

Według art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W przedmiotowej sprawie, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz okoliczność, iż zakupy dotyczące Klubu są związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jak i niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz Zainteresowany jest w stanie wyodrębnić część podatku naliczonego, którą można przypisać czynnościom opodatkowanym, to w stosunku do tych towarów i usług będzie mógł odliczyć podatek naliczony, na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 90 ust. 1 ustawy, tylko w takim zakresie, w jakim wydatki poniesione na zakup towarów i usług związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż dalsza analiza przepisów art. 90, tj. ust. 2 - 10 nie znajduje uzasadnienia bowiem nie dotyczy okoliczności przedstawionych w opisie sprawy.

Udzielając zatem odpowiedzi na zadane pytanie oraz mając na względzie przedstawiony opis sprawy, w którym Wnioskodawca wskazał, iż w przypadku wykorzystywania zakupów towarów i usług dokonywanych na potrzeby Klubu zarówno do czynności opodatkowanych, zwolnionych bądź niepodlegających opodatkowaniu ma możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zwolnionymi z opodatkowania bądź niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Zainteresowany nie będzie zobowiązany stosować proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy.

Oceniając więc stanowisko Wnioskodawcy, w którym stwierdzono, iż w przypadku dostaw w klubie, związanych z zakupami określonymi dla celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT, odliczy VAT bezpośrednio na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług..., należało uznać za prawidłowe.

Z kolei odnosząc się do twierdzeń Wnioskodawcy, wskazanych we własnym stanowisku, iż w przypadku, gdyby wystąpiła potrzeba zakupów, gdzie nie będzie możliwe dokonanie podziału na czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - Spółdzielnia zastosuje postanowienia art. 90 ww. ustawy, wykorzystując ustaloną proporcję dla Spółdzielni, stwierdzić należy, iż okoliczność braku możliwości dokonania podziału czynności (...) nie stanowi elementu stanu faktycznego w świetle zdarzeń wynikających z opisu sprawy. Tym samym okoliczność ta, jak i stanowisko w tym zakresie nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych została wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 144 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi