Brak prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z realizacją projektu. - Interpretacja - ITPP2/443-625a/10/PS

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2010, sygn. ITPP2/443-625a/10/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Brak prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu 24 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 1 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Uruchomienie Ośrodka Szkoleniowego przez Akademię" jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 1 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Uruchomienie Ośrodka Szkoleniowego przez Akademię".

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Akademia jest publiczną szkołą wyższą, działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.), przepisów wykonawczych do ustawy oraz statutu Uczelni zatwierdzonego przez Ministra Gospodarki Morskiej. Przedmiotem działalności Uczelni jest m.in.: kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr oficerskich: nawigatorów i mechaników, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, prowadzenie domów studenckich, wynajem pomieszczeń, sprzedaż karnetów i biletów na Pływalni. Ponadto Uczelnia bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych.

W 2009 r. złożyła wniosek o dofinansowanie projektu Uruchomienie Ośrodka Szkoleniowego przez Akademię" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Głównym celem projektu jest stworzenie jednostki szkoleniowej realizującej zadania polegające na edukacji morskiej, kształceniu ustawicznym i szkoleniach specjalistycznych, w tym szkoleniach podnoszących kwalifikacje i umożliwiających przekwalifikowanie się osób związanych z sektorem rybołówstwa.

W nowo uruchamianym ośrodku będą prowadzone kursy i szkolenia niezbędne do utrzymania kwalifikacji lub przekwalifikowania się zgodnie z Konwencją STCW i STCW-F, przeznaczone dla rybaków. Utworzony ośrodek będzie prowadził szkolenia dla załóg statków rybackich, osób poszukujących możliwości przekwalifikowania się z zawodów związanych z rybactwem na zawody morskie i lądowe oraz studentów, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z sektorem rybołówstwa. Realizacja projektu pozwoli na dostosowanie kompetencji pracowników sektora gospodarki rybnej do zreformowanej Wspólnej Polityki Rybackiej ukierunkowanej na efektywne zarządzanie zasobami morza.

Nowo powstały Ośrodek Szkoleniowy realizować będzie odpłatne szkolenia i kursy w zakresie m.in.:

  1. Ratownictwa i ratowania życia na morzu zgodnie z Konwencją SAR.
  2. Bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno w portach, jak i na statkach rybackich.
  3. Podnoszenia kwalifikacji osób pozostających w rybołówstwie i dostosowanie ich kompetencji do wymagań Konwencji STCW-F.
  4. Przystosowania osób odchodzących z sektora rybołówstwa do zawodów morskich i lądowych.
  5. Przekwalifikowania osób bezrobotnych i studentów dla celów gospodarki morskiej, w tym rybołówstwa bałtyckiego.
  6. Realizacji potrzeb gospodarki morskiej ze szczególnym uwzględnieniem rybołówstwa bałtyckiego i śródlądowego.

Podczas realizacji projektu Uczelnia będzie dokonywać zakupów usług obcych, materiałów, wyposażenia oraz środków trwałych. Po zakończeniu realizacji projektu Ośrodek Szkoleniowy pozostanie własnością Akademii.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek od towarów i usług związany z zakupami dokonywanymi w ramach ww. projektu będzie podlegał odliczeniu w całości...

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, podatek od towarów i usług związany z zakupami w ramach realizacji projektu nie będzie podlegał odliczeniu w całości.

Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Natomiast według art. 43 ust. 1 pkt 1 usługi w zakresie edukacji są zwolnione od podatku. Utworzony, w ramach projektu, ośrodek będzie świadczył usługi wyłącznie o charakterze edukacyjnym (PKWiU 80), dlatego Uczelni nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W związku z powyższym podatek naliczony będzie stanowić koszt kwalifikowany projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. pkt 1, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Świadczenie usług to zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

W myśl ust. 3 powołanego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0% lub zwolnienie od podatku.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w poz. 7, wymieniono usługi w zakresie edukacji PKWiU ex 80.

Należy przy tym zaznaczyć, że użycie przez ustawodawcę, dla usług korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, oznaczenia ex przy grupowaniu PKWiU, oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224 poz. 1799), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 7 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Akademia planuje uruchomienie Ośrodka Szkoleniowego, w związku z czym będzie ponosić wydatki na zakup usług obcych, materiałów, wyposażenia oraz środków trwałych. W związku z jego budową złożyła wniosek o dotację z programu Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013. W utworzonym ośrodku szkoleniowym będzie odpłatnie świadczyć usługi w zakresie edukacji PKWiU 80.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Akademii nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie będzie związku nabywanych, w ramach realizowanego projektu, towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi. Ponadto nie będzie przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu tego podatku na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, gdyż z wniosku wynika, że środki na jego realizację nie są środkami, o których mowa w § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii kwalifikowalności podatku od towarów i usług, gdyż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Ponadto wskazuje się, że kwestia opodatkowania otrzymanej dotacji została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej znak ITPP2/443-625b/10/PS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Referencje

ITPP2/443-625b/10/PS, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy