P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443/1/14/5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2005, sygn. PP/443/1/14/5/05, Urząd Skarbowy w Bolesławcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bolesławcu stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2005 r., który wpłynął w dniu 16 lutego 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16 lutego 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 31 marca 2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.
Wniosek został uzupełniony w dniu 07 kwietnia 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym wniosku podatnik pyta, czy w związku z faktem, że użytkownikami wieczystymi są osoby fizyczne najczęściej nieprowadzące działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych po 2005 r. będziemy zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT)?
Stanowisko podatnika jest następujące:

Jeśli chodzi o użytkowników wieczystych będących osobami fizycznymi najczęściej nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych uważam, że jesteśmy zobligowani do stosowania kas rejestrujących.
Jednakże uważam, że na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), zgodnie z załącznikiem do tego rozporządzenia, w którym umieszczono jako zwolnione "dzierżawę gruntów oraz oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych", do końca 2005 roku korzystamy bezwarunkowo ze zwolnienia z tego obowiązku.

Stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie w oparciu o delegację ustawową zawartą w ust. 7 pkt 3 tego artykułu Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.
W § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2004 r. Nr 273,poz. 2706), wydanym w oparciu o powyższą delegację, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:
do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
W poz. 43 tego załącznika wymieniono dzierżawę gruntów oraz oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, czynności te zatem podlegają zwolnieniu z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2005 r.

Kwestii zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących ww. czynności po 2005 r. ustawodawca nie określił w obowiązujących na dzień wydania postanowienia przepisach prawa.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Bolesławcu