Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego U... - Interpretacja - us36/2BV/443/61/05/MKow

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. us36/2BV/443/61/05/MKow, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście stwierdza, co następuje.

Istotne w przedmiotowej sprawie jest ustalenie, czy czynności polegające na świadczeniu usług dzierżawy powierzchni magazynowych znajdujących się w Bielsku - Białej, świadczonych na rzecz Spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju. Powyższe ma kolosalne znaczenie dla uznania prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych usług. Zgodnie bowiem z brzmieniem par. 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów (Dz. U. nr 97 poz. 970 z późn. zmn.) w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku lub faktura nie dokumentuje żadnej faktycznej transakcji, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

W oparciu o art. 27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54 poz. 535 ze zmn.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Jest to przepis ogólny, zatem stosowany w przypadku gdy żaden przepis szczególny nie określa inaczej miejsca świadczenia usług. Przepisem szczególnym, który znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie jest art. 27 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Usługa polegająca na dzierżawie bądź najmie pomieszczeń (lokali) magazynowych niewątpliwie mieści się w zakresie zastosowania cyt. przepisu, gdyż ze swej istoty związana jest z nieruchomościami. Ustawa uznaje zatem przedmiotową usługę za wykonaną w miejscu położenia nieruchomości tj. na terytorium Polski. Powyższe oznacza, że usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.
Zatem należałoby przychylić się do stanowiska nabywcy w kwestii zasadności opodatkowania przez kontrahentów Spółki podatkiem od towarów i usług przedmiotowej sprzedaży (świadczenia usług dzierżawy powierzchni magazynowych).

Jednocześnie odnosząc się do kwestii zasadności odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych usług , należy podkreślić, że w świetle art. 86 ust. 1 w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony , z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 i ust. 17 i 19 oraz art. 124. W zakresie prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu dokumentujących zakup przedmiotowych usług, odliczenie to następuje stosownie do wymogów zawartych w tym przepisie tj. wykorzystania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych. Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wykonywane przez Spółkę czynności (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) należy zaliczyć do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zatem , istnieją podstawy do odliczenia przez Podatnika podatku naliczonego związanego z przedmiotowym zakupem. Na marginesie należy dodać, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony może zostać spełnione w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86 ust. 10 - 13 ustawy.
Podsumowując przedstawioną analizę stanu faktycznego i stanu prawnego należy stwierdzić, że Spółce przysługuje co do zasady prawo do obniżenia podatku naliczonego o podatek naliczony przy nabyciu w/w usług, w związku ze spełnieniem wymogów, określonych w par. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. rozporządzenia.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście