Odpowiedź: - Interpretacja - US15/POIII/443/47/AG/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2006, sygn. US15/POIII/443/47/AG/06, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Stan Faktyczny:Podatnik na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymał środki z Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce w kwocie 10.000 zł. Przyznane środki Podatnik przeznaczył na zakup wyposażenia firmy , które wydatkował w miesiącu czerwcu, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Pytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupionego wyposażenia finansowanego ze środków Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce

Stanowiska podatnika:Podatnik uważa, że nie ma przeszkód aby od wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i sfinansowanych środkami z Funduszu Pracy dokonać odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem Podatnika powyższe wydatki dotyczą towarów , które będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w związku z czym prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje na podstawie przepisów art. 86 ust.1 ustawy o VAT.

Ocena prawna stanowiska podatnika:

Stosownie do art. 86 ust.1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm./ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 ustawy o VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114,art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124.Zgodnie z art. 88 ust.1, pkt. 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.Natomiast zgodnie z art. 88 ust.3, pkt. 1 w/w ustawy przepis ust.1 i 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust.3 oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Usługi i towary o których mowa w art. 87, ust3 to takie, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, należy stwierdzić, że jeżeli zakupione wyposażenie będzie zaliczone przez Podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji oraz będzie służyć do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas można dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur nabycia bez względu na finansowanie jego zakupu.

Ponadto należy zaznaczyć, że nabycie prawa do odliczenia podatku od zakupów uzyskuje Podatnik, który status podatnika zarejestrowanego/ art.96 ust. 1 ustawy o VAT/ otrzymał najpóźniej przed skorzystaniem z prawa do odliczenia, tzn. przed złożeniem deklaracji podatkowej z wykazanym podatkiem naliczonym do odliczenia.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce