P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-710/06/BIK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.11.2006, sygn. 1472/RPP1/443-710/06/BIK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 28.08.2006r. (data wpływu do Urzędu 29.08.2006r.), uzupełnionym w dniu 07.11.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie stawki podatku VAT w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje roboty budowlane sklasyfikowane w PKWiU 45.2 (roboty związane ze znoszeniem kompletnych budynków i budowli lub ich części oraz PKWiU 45.21 (roboty ogólnobudowlane w zakresie budynków i budowli oraz inżynierii lądowej). Na podstawie zawartych umów wykonuje usługi budowlane dotyczące budowy lub remontów budynków mieszkalnych z infrastruktura towarzyszącą. W obiektach zaprojektowane są lokale użytkowe i garaże. Budynki posiadają PKOB 111, 112, 113. Spółka zwróciła się z wątpliwościami, czy do wszystkich usług budowlanych dotyczących budowy przedmiotowych budynków może zastosować preferencyjną stawkę 7% podatku VAT na podst. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT. Ponadto Spółka pyta, czy jej podwykonawcy wykonujący tylko część robót w przedmiotowych obiektach, np. dotyczących tylko budowy podziemnych miejsc parkingowych czy garaży, mogą również stosować do swych robót 7% stawkę podatku VAT.

Zdaniem Spółki, mimo że w danym budynku część lokali przeznaczona jest na lokale użytkowe czy miejsca parkingowe może Ona do całości robót wykonanych do 31 grudnia 2007r. zastosować 7% stawkę podatku VAT. Podwykonawcy do swych robót również mogą stosować 7% stawkę podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (art. 146 ust. 3 ustawy o VAT) rozumie się:

1.sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;

2.urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojazdy, zieleń i małą infrastrukturę;

3.urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeśli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W przypadku usług budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą, prawo do zastosowania stawki 7% uzależnione jest od tego, czy będzie ona związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego, czy też obiektami o innej klasyfikacji. Najczęściej infrastruktura towarzysząca, poza nielicznymi przypadkami, może być związana zarówno z funkcjami gospodarczymi (np. budynki handlowo - usługowe), a tylko w pewnej części związana jest ściśle z budownictwem mieszkaniowym.

Mimo że w ustawie z 11 marca 2004r. ustawodawca nie określił trybu i sposobu wydzielenia tej infrastruktury z podstawy opodatkowania, to jednak należy podkreślić, że przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy wyraźnie wskazuje, że stawka 7% odnosi się wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. W przypadku, gdy inwestycja dotyczy zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu, należy dla zastosowania właściwej stawki VAT wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego i opodatkować stawką 7%, natomiast dla pozostałej części inwestycji właściwa będzie stawka 22%. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej lub kosztorysowej. Dopuszczalną metodą określenia proporcji, w jakich infrastruktura związana jest z budownictwem mieszkaniowym i pozostałym może być np. metoda procentowego określenia udziału powierzchni mieszkalnej w całkowitej powierzchni obiektów, tj. mieszkalnych i niemieszkalnych znajdujących się na terenie objętym robotami, i zastosowanie obliczonego w ten sposób wskaźnika do rozliczenia wykonywanych robót (interpretacja Ministra Finansów nr PP1 - 811/73/2006/JW/189 z 13.02.2006r.; SIP 105867).

Mając na uwadze przytoczone przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że zastosowanie preferencyjnej stawki możliwe jest jedynie w przypadku usług budowlanych związanych infrastrukturą towarzyszącą w części związanej z budownictwem mieszkaniowym.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu pragnie zauważyć, iż nie jest organem właściwym do wydania interpretacji dla podwykonawców Spółki. Zgodnie bowiem z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie