P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-180/14a/06/KC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.09.2006, sygn. 1432/PP/P/440-180/14a/06/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 pkt. 5, art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 08.08.2006r. /data wpływu do urzędu/ w zakresie stawki podatku VAT przy ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż w dniu 22.06.2006r. została zawarta umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu pomiędzy Spółdzielnią a dotychczasowym najemcą.W umowie Spółdzielnia oświadczyła, iż jest właścicielem lokalu i zobowiązuje się oddać go do używania członkowi spółdzielni, który w zamian zobowiązuje się do wniesienia wymaganego wkładu budowlanego, nie później niż 30 dni od daty podpisania umowy. Wydanie przedmiotowego lokalu oraz zapłata należności nastąpiło.Jednocześnie wnioskodawca informuje, iż budynek został wybudowany w 1991r. przez zakład pracy a następnie w 1999r. przejęty przez Spółdzielnię na mocy umowy darowizny. Lokal przez Stronę był udostępniany mieszkańcom na podstawie umowy najmu, przed przejęciem taka umowa była zawierana z zakładem pracy.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem wnioskodawcy w niniejszej sytuacji stosuje się przepisy art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku od towarów i usług a z zastosowania tych przepisów wynikając skutki podatkowe w postaci, iż przedmiotowa dostawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2. eksport towarów;3. import towarów;4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt. 5 cytowanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Reasumując, w świetle powyższego spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane - dla celów podatkowych - z prawem do rozporządzania lokalem jak właściciel. Dlatego też ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i stanowi dostawę towarów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy.

Z uwagi na fakt, iż budynek został wybudowany w 1991r. został spełniony warunek uprawniający do uznania budynku jako towar używany. Jednocześnie ze stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia znalazła się w posiadaniu budynku w 1999r. na podstawie umowy darowizny, czyli Stronie nie przysługiwało także prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując, na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest zwolnione od podatku VAT.

Tutejszy organ podatkowy jednocześnie pragnie podkreślić, iż w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku VAT.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany