POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-20/06/AL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2006, sygn. PV/443-20/06/AL, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005r. z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez podatnika z dnia 27.03.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu oraz terminu rozliczenia w deklaracji dla podatku od towarów i usług pobieranych opłat za użytkowanie wieczyste

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 27.03.2006r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Podatnikiem podatku VAT jest ... jako jednostka budżetowa a Miasto i Gmina wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy. Tak więc podmiotem zwracającym się z pytaniami jest ... Użytkownicy wieczyści mają obowiązek wnosić opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok i są zobowiązani sami pamiętać o tym terminie. Jednakże w praktyce bywa tak, że często opłaty te są wnoszone po terminie np. w miesiącu kwietniu, czy w maju lub jeszcze później. Od nieterminowego wniesienia opłaty pobierane są odsetki ustawowe a dochodzenie zaległych opłat odbywa się na drodze cywilnoprawnej.

W związku z powyższym strona zwróciła się z zapytaniem jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste (których nie wniesiono, na które nie wystawiono faktur VAT dla osób prowadzących działalność gospodarczą jak również od opłat nie wniesionych przez osoby fizyczne, dla których nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT) oraz termin rozliczenia ich w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Zdaniem podatnika:

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały w przepisach kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity z 2004r. Dz. U. Nr 261, poz. 2603 z póź. zm.). Zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku z góry za dany rok, zatem termin płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu upływa 31 marca każdego roku.

Wykreślenie z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 17 z 2005r., poz. 150) § 3a, który określał szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, spowodowało, iż do ww. czynności mają zastosowanie zasady ogólne, wynikające z art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004r. poz. 535 ze zm,), tj. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy lub z chwilą wykonania usługi. W przypadku, gdy czynność powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później niż 7 dnia od dnia dokonania tej czynności. Jeżeli natomiast przed wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części.

Według stanowiska podatnika z uwagi na fakt, iż użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat należnych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, a gmina należny podatek VAT odprowadzi z chwilą dokonania wpłaty przez użytkownika wieczystego.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

W myśl art. 236 § 1 Kodeksu cywilnego oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkownika wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści. Tak więc użytkowanie wieczyste gruntu jest usługą o charakterze ciągłym.

Zgodnie z art. 8 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z póź. zm. ) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Jednocześnie na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004r. poz. 535 ze zm,) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast w myśl art. 19 ust. 11 wyżej cytowanej ustawy w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później niż 7 dnia od dnia dokonania tej czynności ? art. 19 ust. 4 powołanej ustawy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż użytkowanie wieczyste jest usługą o charakterze ciągłym to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania opłaty (całości lub części) od użytkowników wieczystych.

Tak więc podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku VAT od nie wniesionych opłat, zarówno od tych na które nie wystawił faktur dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jak również od tych, dla których nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT, tj. osób fizycznych, gdyż obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą otrzymania części lub całości należności.

Biorąc pod uwagę fakt, iż obowiązek podatkowy z tytułu użytkowania wieczystego gruntu powstaje w dniu pobrania opłaty to rozliczenie powyższych opłat powinno mieć miejsce w deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za okres rozliczeniowy, w którym otrzymano opłaty.

Urząd Skarbowy w Malborku