Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 05.09.2006 r. uzupełnionego pismami z dnia 06.09.2006 r. i 29.11.2006 r. wynika, iż Wnioskodaw... - Interpretacja - USIII/443-12/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2006, sygn. USIII/443-12/2006, Urząd Skarbowy w Łęczycy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 05.09.2006 r. uzupełnionego pismami z dnia 06.09.2006 r. i 29.11.2006 r. wynika, iż Wnioskodawca jest lekarzem prowadzącym prywatny gabinet lekarski od 1999 r. W 2004 r. Wnioskodawca uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie diabetologii oraz tytuł doktora nauk medycznych. W związku z tym Wnioskodawca otrzymał propozycję prowadzenia obserwacji nad bezpieczeństwem stosowania nowowykrytego leku SYR-322 w badaniu " wieloośrodkowe, randomizowane badanie kliniczne na zasadzie podwójnie ślepej próby, kontrolowane placebo, mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu SYR 110322 ( SYR-322 ) w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2 ". III faza tego badania polega na obserwacji u chorych na cukrzycę, którzy dobrowolnie biorą udział w programie, stosujących dotychczasowe swoje leczenie, efektów leczniczych i częstości występowania nadmiernie niskich wartości cukru. Badanie odbywa się w szpitalu, w czasie nielimitowanym umową o pracę Wnioskodawcy. W czasie wizyt chorych Wnioskodawca dokonuje rutynowego badania lekarskiego, przeprowadza rozmowę na temat samopoczucia chorych, ocenia pomiary cukru, które chorzy dokonują rutynowo. W czasie niektórych wizyt pobierana jest krew, mocz, wykonywane jest EKG spoczynkowe, zgodnie z protokołem programu, z którym pacjenci zapoznali się przed podpisaniem świadomej zgody na udział w badaniu. Badania laboratoryjne i konsultacja lekarska są dla chorych nieodpłatne. Badanie to zostało zlecone przez Takeda Global Researcg, 475 Half Day Road, Lincilnshire. Umowa zawarta jest z PPD Poland 02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 41. Wnioskodawcy w czasie swojej pracy w tym programie wykonuje rutynowe czynności, jak w czasie każdej innej wizyty chorych. Zdaniem Wnioskodawcy badanie kliniczne produktów leczniczych mieści się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 85.14.18-00 jako "Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane", które na mocy ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 9 ww. załącznika zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż podstawowe znaczenie przy ustalaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług dla danego towaru lub usługi ma jego zaklasyfikowanie do PKWiU, zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami wydanymi na podstawie przepisów o statystyce państwowej.

Zdaniem Wnioskodawcy świadczone przez niego usługi, czyli badanie kliniczne produktów leczniczych mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług ( PKWiU ) o symbolu 85.14.18.-00.00 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Zatem w sytuacji, gdy Wnioskodawca wykonuje usługi w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych, które zdaniem Wnioskodawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU o symbolu 85.14.18-00.00 "Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane" to uznać należy, iż usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy - za prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz art. 8 ust. 3 tej ustawy towary jak i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów i usług. Ponadto za prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania, co wiąże się ze zdefiniowaniem czynności oraz zaklasyfikowaniem jej do właściwego grupowania PKWiU odpowiada podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji usług Podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Skarbowego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Łęczycy