P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPP-443-101/06/EN

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.11.2006, sygn. 1419/UPP-443-101/06/EN, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, Urzędowi Miasta i Gminy w X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku nr Fn-3056-82/2006 z dnia 25.10.2006r.(data wpływu do U.S. 27.10.2006r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Gmina X jest beneficjentem Sektorowego Programu Operacyjnego ,,Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" zgodnie z zawartą umową z Samorządem Województwa Mazowieckiego z dnia 23 listopada 2005r. Nr RW.II.0218-1-9/05 o współfinansowanie inwestycji pn. ,,Modernizacja centrum dziedzictwa kulturowego i rozwoju publicznego w X" W ramach tego zadania zostały położone nowe chodniki uliczne, wyasfaltowany cały rynek starego miasta, nastąpiła modernizacja oświetlenia ulicznego. Zadanie objęte umową zostało zrealizowane. Dokonano końcowego odbioru i zobowiązanie wobec wykonawcy zostało w całości uregulowane. Obecnie Gmina X wystąpiła z wnioskiem do Samorządu Województwa Mazowieckiego o dofinansowanie realizacji projektu. Warunkiem zakwalifikowania podatku VAT do kosztów kwalifikowanych inwestycji, o której mowa wyżej, jest brak możliwości odzyskania naliczonego podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług zakupionych w celu modernizacji centrum dziedzictwa kulturowego i rozwoju publicznego w X. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a Urząd Miasta i Gminy w X nie będzie wykonywał takich czynności.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: Art. 15 ust.6, art. 86 ust.1, ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Oznacza to, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów, muszą być one związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni i bezsporny.

Ze złożonego przez Stronę wniosku wynika, iż realizowana inwestycja - modernizacja centrum dziedzictwa kulturowego i rozwoju publicznego w X - nie będzie służyć do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Urząd Miasta i Gminy X nie będzie wykonywał takich czynności. W związku z powyższym Stronie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego bądź do zwrotu różnicy podatku. Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zatem, jak wynika z powyższych przepisów, Urząd Gminy nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług związanego z przedmiotową inwestycją, a zatem będzie on stanowił koszt kwalifikowany.

Urząd Skarbowy w Płocku