Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 20 us... - Interpretacja - PUS.II/443/54/06/MB

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.07.2006, sygn. PUS.II/443/54/06/MB, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 20 ust. 5, ust. 6, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 17 ust. 1, § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w odpowiedzi na pismo z dnia 4.04.2006 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy odnośnie dokonania korekty z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w stanie faktycznym przedstawionym w pkt 3 ww. pisma za prawidłowe.

W piśmie z dnia 4.04.2006 r., Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółka otrzymuje od kontrahentów unijnych dokumenty korygujące, wystawione w celu udokumentowania obniżenia jak również podwyższenia ceny w wyniku pomyłki w cenie w fakturze pierwotnej.

Wątpliwości Podatnika dotyczą terminu, w jakim powinien on dokonać korekty wartości obrotu i podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zdaniem Podatnika, w momencie otrzymania dokumentu korygującego od kontrahenta, Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną korygującą, która powinna być rozliczona w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

W myśl art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 powołanego artykułu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) zwanego dalej rozporządzeniem,, w sytuacji gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawia się fakturę korygującą. Stosownie do § 25 ust. 1 rozporządzenia, § 17 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

W przypadku otrzymania dokumentów korygujących Spółka winna wystawić fakturę wewnętrzną korygującą do wcześniejszej faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru na terytorium kraju zgodnie z art. 106 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli dostawca unijny wystawia dokument korygujący związany z pomyłką w cenie towaru, a więc koryguje swoją oczywistą pomyłkę, Spółka winna ująć wewnętrzną fakturę korygującą w miesiącu, w którym została wystawiona pierwotna faktura i jednocześnie skorygować deklarację za ten miesiąc - za ten bowiem miesiąc wewnątrzwspólnotowy dostawca winien skorygować wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy. Wystawienie przez dostawcę faktury (noty) korygującej jest w opisanej sytuacji spowodowane faktem, że pierwotna faktura nieprawidłowo odzwierciedla stan faktyczny, który istniał już w miesiącu powstania obowiązku podatkowego z tytułu korygowanej sprzedaży.

Podkarpacki Urząd Skarbowy