P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/443-533/2006/MJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2006, sygn. US40/VAT/443-533/2006/MJ, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn.zm.), art. 15 ust. 1 i 2 oraz ust.3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.02.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (dotyczącej podatku od towarów i usług), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania usług pomocy prawnej świadczonych na podstawie umowy zlecenia za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 03.02.2005r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego pisma wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest zatrudniony jako radca prawny na podstawie umowy wykonawcami pracę na pełnym etacie. Niezależnie od tego jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia u innego pracodawcy. Nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej. Zawarta umowa zlecenie wskazuje na trwały stosunek prawny pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą, na podstawie którego można określić warunki wykonania czynności, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zleceniodawcy w stosunku do osób trzecich. Umowa ta jest zbliżona swoim charakterem do umowy o pracę.
Zapytanie
Czy czynności wykonywane na podstawie tak zawartej umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem pytającego - świadczone usługi pomocy prawnej wykonywane w ramach ww. umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W myśl art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż z samodzielnie wykonywaną działalnością nie mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy zleceniobiorca wykonujący czynności na podstawie umowy zlecenia:
1.przy wykonaniu tych czynności korzysta wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji infrastruktury podmiotu, na rzecz którego wykonuje czynności,
2.nie ponosi ryzyka ekonomicznego,
3.nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z wykonywanymi czynnościami tzn. odpowiedzialność tą ponosi wyłącznie pracodawca.
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że czynności pomocy prawnej świadczone przez wnioskodawcę - jako radcę prawnego - w ramach zawartej umowy zlecenia - z firmą X - spełniają wszystkie warunki określone w wyżej cytowanym przepisie zawartym w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT:
-zawarcie umowy zlecenia powoduje powstanie więzów prawnych tworzących stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym je zleceniobiorcą,
-umowa ta określa zarówno warunki, sposób i miejsce wykonania czynności, jak wynagrodzenie za ich wykonanie,
-odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności wykonane na podstawie tej umowy ponosi zleceniodawca
a zatem nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy i podlegają wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na mocy ww. ustawy o VAT.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola