POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-15/BP/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2006, sygn. PP/443-15/BP/06, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 20 kwietnia 2006 r. (data doręczenia dnia 21 kwietnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek budowlanych, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia z dnia 20 kwietnia 2006 r. (data doręczenia dnia 21 kwietnia 2006 r.) zwrócili się Państwo o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w następującym stanie faktycznym.

Są Państwo małżeństwem, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Nie są Państwo podatnikami podatku VAT. W dniu 10 września 1999r. otrzymali Państwo w formie darowizny od rodziców działkę rolną o powierzchni 1,2766 ha, po połowie własności w miejscowości ........................ Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wsi .................. odsprzedali Państwo na rzecz gminy ......................... w 2003r. część w/w działki o powierzchni 0,2224 ha z przeznaczeniem na drogę gminną. Pozostałą część działki o powierzchni 1,0542 ha postanowili Państwo podzielić na działki budowlane. Podziału dokonano zgodnie z w/w planem zagospodarowania w 2006r. na dziewięć działek budowlanych. Osiem działek postanowili Państwo sprzedać w 2006r. Działki są wyszczególnione w decyzji zawierającej projekt podziału. Jedną działkę o powierzchni 0,1692 ha postanowili Państwo zatrzymać celem budowy na niej własnego domu, po usunięciu przeszkody - linii energetycznej przechodzącej przez działkę. Dodatkowo informują Państwo, że zgromadzone ze sprzedaży środki chcą Państwo przeznaczyć na cele mieszkaniowe - budowa własnego domu lub mieszkania.

Państwa zdaniem w powyższej sprawie nie powinni Państwo płacić podatku VAT od dostawy działek budowlanych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 wskazanej ustawy pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych przepisów Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia czy osoby dokonujące transakcji sprzedaży gruntu są podatnikami podatku od towarów i usług, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzą one działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów wskazanej wyżej ustawy.

Jak wynika z treści wniosku są Państwo w posiadaniu dziewięciu działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego. Osiem działek zamierzają Państwo sprzedać w 2006r. , a jedną z nich zatrzymać na budowę własnego domu. W ocenie tut. organu dostawy ośmiu działek przeznaczonych pod zabudowę będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Państwo uzyskają status podatników podatku od towarów i usług. Bez znaczenia dla obowiązku opodatkowania podatkiem podatku od towarów i usług dostawy działek budowlanych jest cel, na jaki Państwo przeznaczą zgromadzone z tytułu sprzedaży środki. Dodatkowo tut. organ wskazuje, że podatek od towarów i usług jest podatkiem neutralnym, nie obciąża podatników uczestniczących w obrocie towarami i usługami, obciąża natomiast ostatecznych odbiorców (konsumentów). Oznacza, że podatek VAT należny z tytułu dostawy gruntu nie obciąży Państwa , lecz nabywców przedmiotowych działek

Należy również zauważyć, iż stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1d ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnień od podatku od towarów i usług, o których mowa w ustępie 1 i 9 - czyli przekroczenia równowartości kwoty 10.000 euro, nie stosuje się między innymi do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów, są podatnikami podatku od towarów i usług i stosownie do art. 96 ust. 1 obowiązani są przed dniem wykonania pierwszej dostawy gruntów, po 1 maja 2004 r., złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Czynności sprzedaży gruntów zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, należy opodatkować podatkiem VAT według stawki podstawowej w wysokości 22 %.

W świetle powyższego stwierdzić należało, że Państwa stanowisko jest nieprawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu