POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-44/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.07.2006, sygn. PP/443-44/06, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60, ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 kwietnia 2006 roku U.G. i M. w R.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku VAT od dzierżawy gruntu, który w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę zagrodową, a dzierżawca ustawił na tym gruncie pawilon handlowy, uznaje stanowisko Podatnika

za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik w swoim piśmie z dnia 27 kwietnia 2006 roku, uzupełnionym w dniu 06 lipca 2006 roku, zwrócił się do tutejszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem w sprawie ustalenia wysokości stawki podatku VAT w przypadku dzierżawy gruntu, którego jest właścicielem, a który w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę zagrodową, a dzierżawca ustawił na nim pawilon handlowy i przedstawił następujący stan faktyczny:

    - grunt jest własnością Gminy i Miasta R.
    - w planach zagospodarowania przestrzennego grunt ten przeznaczony jest pod zabudowę zagrodową
    - powyższy grunt został wydzierżawiony i dzierżawca postawił na nim pawilon handlowy, który nie jest trwale związany z gruntem i gdzie prowadzi działalność gospodarczą
    - dzierżawca płaci za grunt czynsz do U. G. i M. w R.
    - U. G. i M. zastosował w tym przypadku stawkę zwolnioną, kwalifikując jako dzierżawę gruntu rolniczego

W związku z powyższym Podatnik zadaje pytanie, czy zastosowanie zwolnienia z podatku VAT jest prawidłowe, czy też powinien zastosować podstawową stawkę podatku VAT, to jest 22 %.

W swoim wniosku Podatnik zawarł stanowisko iż ma prawo do zastosowania zwolnienia, gdyż dzierżawiony grunt według planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę zagrodową, a dzierżawca na powierzchni 50 m2 ustawił pawilon handlowy składany, trwale nie związany z gruntem i prowadzi w nim działalność gospodarczą. U. G. i M. w R. stoi na stanowisku, iż pawilon ten może w każdej chwili zostać przewieziony w inne miejsce, a grunt pod pawilonem stanowi 1/12 całości dzierżawionej powierzchni i w związku z tym zakwalifikowano tenże czynsz jako "czynsz dzierżawny gruntów rolniczych" i w konsekwencji zastosowano zwolnienie z podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stoi na stanowisku, iż wydzierżawianie gruntów jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stanowi bowiem świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednak zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku "dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów" zwalnia się od podatku od towarów i usług. Zatem tylko grunty przeznaczone na cele rolnicze mogą korzystać ze zwolnienia określonego w powołanym wyżej przepisie. Dla dzierżawy gruntów na cele inne niż rolnicze, która zawiera się w katalogu usług określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zmianami) ustawodawca nie określił obniżonej stawki podatku od towarów i usług ani też nie przewidział zwolnienia. Stosować więc do niej należy stawkę podstawową w wysokości 22 %.

W przypadku więc dzierżawy gruntów istotne jest wykorzystanie gruntu. Grunty, które niezależnie od ich przeznaczenia określonego w planie zagospodarowania przestrzennego, wykorzystywane są na działalność gospodarczą, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim