POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/IN/45/TL/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2006, sygn. PP/443/IN/45/TL/2006, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216 §1, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia XX.XX.2006r. w sprawie pełnego odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup samochodu będącego wcześniej przedmiotem umowy leasingu.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zmianami), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art.14a §4.

Z wniosku z dnia XX.XX.2006r. wynika, że XXXX zawarła przed 01.05.2004r. umowę leasingu samochodu o dopuszczalnej ładowności 1050 kg. W umowie tej określono prawo nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu podstawowego okresu oraz wartość końcową. Umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym 14 maja 2004 r. zgodnie z art. 154 ustawy o p.t.u.
Podatnik pyta, czy w związku z nabyciem w/w pojazdu po zakończeniu umowy leasingu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego ujętego w fakturze zakupu w pełnej wysokości czy też kwota tego podatku podlega ograniczeniom określonym w przepisach obowiązujących w dniu nabycia?
Według strony umowa kupna-sprzedaży samochodu jest odrębną czynnością prawną od umowy leasingu, tym samym kwota podatku naliczonego obniżającego podatek należny wynika z przepisu obowiązującego w dniu nabycia pojazdu, tj. z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy o p.t.u. w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć kwoty 6 000 zł. Natomiast przepis przejściowy, tj. art. 154 ust. 1 ustawy o p.t.u. wskazuje, iż powyższego art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Powyższe ma zastosowanie:
tylko w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy o p.t.u., bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. (por. ust. 2 w/w przepisu).

W przypadku umowy leasingu zawartej przed 1 maja 2004 r. i zarejestrowanej do 14 maja 2004 r. podatnikowi przysługuje więc obniżenie podatku należnego o "pełną" kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury za czynsz (ratę). Powyższe dotyczy także innych płatności wynikających z umowy leasingu, którymi mogą być także płatności związane z nabyciem samochodu po zakończeniu umowy. Zgodnie bowiem z art. 23 j ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr. 14, poz. 176 ze zmianami) jeżeli w umowie leasingowej została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 23 b ust. 1 i art. 23 f ust. 1 pkt. 2). Należy przy tym podkreślić, iż warunkiem skorzystania z "pełnego odliczenia" jest niezmienność umowy leasingu oraz kwot z niej wynikających po 1 maja 2004 r.

W niniejszym przypadku skoro umowa leasingu została zawarta przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym przed 14 maja 2004 r. oraz określono w niej końcową wartość nabycia przedmiotu umowy to znaczy, że spełnione zostały przesłanki określone w art. 154 ww. ustawy o VAT.

W związku z powyższym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za czynsz oraz dokumentujących nabycie samochodu. W takiej sytuacji nie stosuje się art. 86 ust.7 cyt. ustawy o VAT.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zmianami.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu