Pismem z dnia 10 maja 2006r. Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej prawa podatnika do odliczenia podat... - Interpretacja - PP/443-61/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2006, sygn. PP/443-61/06, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 10 maja 2006r. Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących wykonanie inwestycji - budowę płyty obornikowej i szamba na gnojowicę.

Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność rolniczą. Decyzją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan X otrzymał pomoc finansową na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej. W tym celu wybudowano płytę obornikową i szambo na gnojowicę. Inwestycja ta, udokumentowana fakturami VAT, związana jest z prowadzoną przez Podatnika działalnością i w całości służyć będzie sprzedaży opodatkowanej.

Zdaniem Pytającego ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących ww. inwestycję.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust. 4, art 120 ust 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl regulacji art. 90 ust. 1 cyt. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, na podstawie art. 90 ust. 2 ww. ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (...).

Zasady wyliczania wskazanej proporcji uregulowane są w ust. 3-10 art.90 z uwzględnieniem przepisów art. 91 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie jest bezwarunkowe. Oznacza to, że prawo to przysługuje tylko podatnikowi i jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów zakupy te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny.

W przedmiotowej sprawie Pan X wskazał, że wykonana dla potrzeb prowadzonej działalności inwestycja służyć będzie w całości sprzedaży opodatkowanej.

Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę, dotyczące prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących wykonanie inwestycji - budowę płyty obornikowej i szamba na gnojowicę - związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Przy udzielaniu interpretacji nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników.

Urząd Skarbowy w Chełmie