POSTANOWIENIE - Interpretacja - XII-2/443-78/TZ-33/06/AB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2006, sygn. XII-2/443-78/TZ-33/06/AB, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 27.02.2006 r. (data wpływu 02.03.2006 r.), uzupełnionego w dniach 29 i 30.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu usługi montażu klimatyzacji w budynku

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wspólnota właścicieli lokali użytkowych jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu świadczenia usług wynajmu elewacji budynku (części wspólnej nieruchomości) pod reklamę. Obecnie zamierza dokonać modernizacji budynku poprzez montaż klimatyzacji. Koszt przedmiotowej modernizacji poniesiony zostanie w części z funduszu remontowego (tworzonego z comiesięcznych zaliczek, pożytków cywilnych oraz rocznej nadwyżki) w zakresie doprowadzenia instalacji do każdego lokalu, natomiast koszt montażu klimatyzacji w każdym z indywidualnych lokali zostanie poniesiony przez właścicieli tych lokali i z ich środków.

Zdaniem Podatnika przysługiwać mu będzie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturze, która będzie dokumentować przedmiotowy wydatek - w części, w jakiej zostanie on poniesiony z funduszu remontowego.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

W myśl art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903), ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Właściciel lokalu ma prawo do korzystania z nieruchomości wspólnej (którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.) zgodnie z jej przeznaczeniem a jednocześnie jest obowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, na które składają się w szczególności:

  1. wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  2. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  3. ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  4. wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  5. wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Jednocześnie Wspólnota może osiągać pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej. Służą one pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca osiąga pożytki z tytułu świadczenia usługi wynajmu elewacji budynku pod reklamę, które to czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów jako świadczenie na rzecz osób trzecich. Jednocześnie całość przychodów z tego tytułu zasila fundusz remontowy Wspólnoty, z którego planuje się pokrycie części kosztów modernizacji, o której mowa wyżej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przepisu powyższego wynika zatem jednoznacznie, iż odliczeniu od podatku należnego podlega jedynie podatek naliczony, w stosunku do którego można ustalić istnienie ścisłego związku z transakcją opodatkowaną. Biorąc zatem pod uwagę fakt, iż w opisywanym przypadku zachodzi jedynie pośredni związek podatku naliczonego z działalnością Wspólnoty, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu usług montażu klimatyzacji w budynku .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni