Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkow... - Interpretacja - US III-443/11/06/MZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2006, sygn. US III-443/11/06/MZ, Urząd Skarbowy w Opocznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z dnia 25 kwietnia 2006r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego - 05 maja 2006 roku), uzupełnionego w piśmie z dnia 14 lipca 2006r., w sprawie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu leasingu operacyjnego.

We wniosku Spółka zwróciła się z pytaniem czy podatek od towarów i usług wykazany na fakturze określającej wysokość raty leasingowej z tytułu leasingu operacyjnego podlega odliczeniu od podatku należnego. Zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawcy Spółka w dniu 14 marca 2006r. podpisała "Porozumienie" (umowę) z firmą leasingową. na podstawie którego, Spółka jako Nowo Korzystający wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki Korzystającego z umowy leasingu operacyjnego. W ramach porozumienia zmieniono w/w umowę leasingu w zakresie terminów i wysokości uiszczanych przez Nowo Korzystającego opłat leasingowych na rzecz Finansującego oraz zmieniony został okres, na który zawarta została umowa leasingu. W tym samym dniu nastąpiło przekazanie przedmiotu leasingu - samochodu Peugeot 307. Spółka nie posiada zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, potwierdzającym, że samochód spełnia warunki o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zdaniem wnioskodawcy podatek od towarów i usług wykazany na fakturze określającej wysokość raty leasingowej obniża podatek należny.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, w tym zawarty w art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Kolejny wyjątek od w/w zasady przewiduje art. 86 ust. 7 w/w ustawy, w myśl którego w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3 czyli samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Nie zachodzi w tym przypadku sytuacja wymieniona w ust. 4 tego przepisu, przewidującym wyjątki od tej reguły, gdyż spółka nie posiada zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, z którego wynikałoby, że samochód spełnia warunki wymienione w ust. 4.

Podsumowując, zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o 60% podatku naliczonego wynikającego z faktury określającej wysokość raty leasingowej. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł pod warunkiem, że raty leasingowe stanowić będą koszt uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez wnioskodawcę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.

Urząd Skarbowy w Opocznie