P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-215/06/MŻ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2006, sygn. 1471/NTR2/443-215/06/MŻ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Społki Akcyjnej z dnia 30.05.2006 r., uzupełnionego w dniu 8.08.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona w 1994 r. zakupiła prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz znajdujący się na nim budynek produkcyjno - magazynowo - biurowy stanowiący odrębną nieruchomość. W związku z uzyskanym pozwoleniem budowlanym przystąpiła do prac związanych z rozbudową i modernizacją tego budynku. Prace ukończono w 1996 r. i Strona otrzymała zezwolenie na użytkowanie obiektu. Wydatki na ulepszenie przekroczyły 30% wartości początkowej budynku. Podatek od towarów i usług wynikający z faktur zakupu towarów i usług służących modernizacji budynku został przez Stronę odliczony w deklaracjach VAT-7. Budynek użytkowany jest przez Stronę wyłącznie w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z planowaną sprzedażą w/w obiektu Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż jego sprzedaż będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług z uwagi na fakt, iż budynek jest towarem używanym, a od jego modernizacji upłynęło 5 lat.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22% i jest to tzw. stawka podstawowa.

W ramach wyjątku od w/w reguły, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towaru i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1 jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowania.

Określone w art. 43 ustawy zwolnienie od podatku w przypadku dostawy budynków i budowli ma więc zastosowanie, o ile łącznie spełnione są następujące warunki:

1)budynki i budowle będące przedmiotem dostawy stanowią towary używane w rozumieniu ustawy, co oznacza, iż od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat,

2)z tytułu ich nabycia nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

3)przed ich wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wyniosły mniej niż 30% wartości początkowej, a jeżeli były wyższe, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków - okres użytkowania tych budynków lub budowli przez podatnika w celu wykonywania czynności opodatkowanych był nie krótszy niż 5 lat.

W rozpatrywanym przypadku wszystkie w/w warunki są (będą) spełnione - od wybudowania przedmiotowego budynku (w 1951 r.) minęło ponad 5 lat, przy jego nabyciu Stronie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (dokonana na jej rzecz sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług), zaś okres jego użytkowania przez Stronę w celu wykonywania czynności opodatkowanych - z uwagi na dokonaną przez nią modernizację (ulepszenie) - również przekroczył 5 lat.

W rezultacie planowana przez Stronę dostawa tego budynku podlegać będzie zwolnieniu od podatku.

Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolnione od podatku będzie również w takim wypadku zbycie przez Stronę prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym w/w budynek jest posadowiony. Zgodnie bowiem z wymienionym przepisem zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie