P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-25/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. PP/443-25/06, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zmianami ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.02.2006 roku (data wpływu 21.02.2006r.) " A. P." J. G. i A. G.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w sprawie opodatkowania wykonywanych usług - napraw pogwarancyjnych - za które nie pobrano od klienta należności, a które zostały uznane przez firmę za czynności nieodpłatne związane z prowadzoną działalnością stanowisko podatnika przedstawione we wniosku uznaje

za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 04 listopada 2005 roku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przedmiotowa Spółka jest dealerem samochodów marki Mercedes-Benz i ma podpisaną umowę dealerską Mercedes-Benz z Daimler Chrasler Automotive Polska Sp.z o.o., mającą na celu zaopatrzenie odbiorców w Polsce w produkty Mercedes-Benz oraz zaoferowanie klientom firmy sprawnego serwisu i dostaw części zamiennych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka realizuje również naprawy pogwarancyjne w ramach których pokrywa część kosztów na zakup części do samochodu, pozostałą kwotę pokrywa Daimler Chrysler Automotive Polska Sp. z o.o. Firmie w związku z tym, że udział w cenie zakupu części jest kosztem uzyskania przychodu - przysługiwało prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego z tego tytułu.

Zapytanie Spółki jest sformułowane następująco: Czy wykonując naprawę pogwarancyjną częściowo odpłatną, poniesiony przez Spółkę koszt tzn. udział w cenie zakupu części jak również wykonanie usługi, za którą nie pobierano od klienta należności należy do czynności nieodpłatnych związanych z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą i w związku z tym nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stwierdza iż, zgodnie z art.7 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zmianami ) przez dostawę towarów rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast stosownie do postanowień art.8 ust.2 w/p ustawy o podatku VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

W związku z powyższym nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika podlega opodatkowaniu jedynie w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków zawartych w postanowieniu art.7 ust.2 pkt 2 oraz art.8 ust.2 w/p ustawy o podatku VAT:

    1) dostawa towarów czy świadczenie danej usługi nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, czyli nie wiąże się z zakresem przedmiotowym funkcjonowania przedsiębiorstwa podatnika,
    2) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi: czynnościami czy usługami, w całości lub w części.

Tak więc jeżeli chociaż jeden z tych warunków nie jest spełniony (dotyczy to postanowień zawartych w art.7 ust.2 oraz art.8 ust.2 w/p ustawy o VAT), to nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Realizowana przez Spółkę nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług jest ściśle związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Świadczona usługa wiąże się niewątpliwie z prowadzonym przez Stronę przedsiębiorstwem i ma na celu zwiększenie sprzedaży, budowanie dobrej marki przedsiębiorstwa. Tak więc nie jest spełniony jeden z warunków postanowień zawartych w art.7 ust.2 oraz art.8 ust.2 w/p ustawy o VAT ( pkt 1 ).

Oznacza to, że wykonywane przez Spółkę pogwarancyjne usługi naprawcze od tej części, które jako dealer częściowo przyjął na siebie i pokrywa we własnym zakresie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia (...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim