POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-04/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. PP/443-04/06, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie:art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm);art.2 pkt 1 i pkt 5, art 3 ust.1 pkt 3, ust.2, ust.3, ust.4, art.4 ust.1, ust.2 pkt 1 i ust.3, art.5 ust.1, ust.2, ust.3, ust.4, ust.5 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 177, poz.1468), zwanej dalej ustawą Naczelnik Urzędu Skarbowego w Koleudziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 24.02.2006 r. oceniając stanowisko Pani jako prawidłowe

UZASADNIENIE

Dnia 24.02.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art.165 §1 i §3 w.w. ustawy Ordynacja podatkowa. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wraz z mężem jest Pani rolnikiem a od 2002 roku remontujecie Państwo dom mieszkalny i zamierzacie kontynuować remont tego budynku mieszkalnego w następnych latach. Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pani własne stanowisko, z którego wynika, że również rolnikom należy się zwrot podatku VAT za ubiegłe lata. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wymienione w sentencji postanowienia. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej Pani stanowiska, uzasadnionej w sposób następujący:

W świetle art.3 ust.1 pkt 3 powołanej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych między innymi w związku z remontem budynku mieszkalnego. Na podstawie definicji ustawowych określonych w art.2 pkt 1 i 5 tej ustawy przez budynek mieszkalny rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, natomiast przez remont rozumie się wykonanie robót określonych w załączniku do ustawy. Zgodnie z art.3 ust.2, ust.3 i ust.4 omawianej ustawy zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. dla osoby fizycznej i dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Wykaz materiałów budowlanych, uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7% a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% został ogłoszony w formie załącznika do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r., opublikowanego w Dzienniku Urzędowym z 2006 r. Nr 1, poz.1. Ponadto, w świetle art.4 ust.1 i ust.2 pkt 1 ustawy prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali inwestycji jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem i pod warunkiem posiadania tytułu prawnego do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Zwrot w trybie ustawy, zgodnie z art.5 ust.1 i ust.2 dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, który w przypadku pozostawania w związku małżeńskim może być złożony wspólnie przez małżonków bądź odrębnie przez każdego z nich, w razie wniosków odrębnych składanych przez małżonków do różnych urzędów skarbowych, wnioskodawcy obowiązani są zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

Z zapisu art.5 ust.3 ustawy wynika, że wniosek o zwrot może być złożony po zakończeniu inwestycji, lecz nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia jej zakończenia lub raz w roku, z tym że ostatni wniosek nie później niż do dnia 30 czerwca 2008 roku, jednakże zgodnie z art.11 ustawy, w przypadku inwestycji zakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, to znaczy przed dniem 1 stycznia 2006 roku, najpóźniej do dnia 30 czerwca 2006 roku. W świetle art.5 ust.4 i ust.5 ustawy wniosek powinien zawierać co najmniej imię i nazwisko, numer identyfikacji podatkowej, oraz adres zamieszkania wnioskodawcy, wskazanie właściwego urzędu skarbowego, rok rozpoczęcia inwestycji, rodzaj poniesionych wydatków i wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków, kwotę zwrotu, oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty nie wymagają pozwolenia na budowę, wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu, wskazanie numeru rachunku bankowego, jeżeli wypłata ma nastąpić za pośrednictwem banku, podpis wnioskodawcy i małżonka. Nadto do wniosku należy załączyć kopie następujących dokumentów: pozwolenia na budowę lub w przypadku remontu dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, faktur VAT, dla inwestycji budowlanych zakończonych, które wymagały pozwolenia na budowę pozwolenie na użytkowanie obiektu lub w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomienie o zakończeniu inwestycji, a dla inwestycji niezakończonych - dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji. Przedstawiony przez Panią stan faktyczny w świetle przytoczonych przepisów oznacza, że z tytułu realizowanej inwestycji remontowej przysługuje Pani zwrot części podatku VAT wynikającego z poniesionych wydatków na zakup niektórych materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7% a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%, udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Panią. Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego. Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast tut.organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Kole