P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - RO-XV/443/VAT-186/309/BDŚ/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2006, sygn. RO-XV/443/VAT-186/309/BDŚ/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.03.2006r. stwierdza, iż świadczenie usług polegających na obsłudze celnej w związku z eksportem towarów opodatkowane jest stawką VAT 0% zaś faktura dokumentująca wykonanie w/w usługi winna być wystawiona, na rzecz podmiotu, który zleca wykonanie obsługi celnej.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28.03.2006r. (data wpływu 29.03.2006r.), uzupełnionym w dniu 18.05.2006r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność jako agencja celna. W ramach tej działalności wykonuje obsługę celną związaną z eksportem towarów na Białoruś, na zlecenie i z upoważnienia firmy polskiej. W wyniku porozumienia między eksporterem i importerem za usługę płaci importer (firma białoruska), na którego zgodnie z życzeniem wystawiana jest faktura. Podobną usługę celną Spółka wykonuje na zlecenie firmy niemieckiej. W tym przypadku faktura wystawiona jest na zleceniodawcę, tj. firmę niemiecką. W obu przypadkach usługi celne wykonywane są na terenie Polski. Jednakże w związku z tym, że związane są z eksportem towaru, Spółka wystawiając faktury VAT stosuje stawkę 0%. Sprzedaż ta wykazywana jest w deklaracji VAT-7 w poz. 22 - dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 0%. Spółka przyjęła taką interpretację mając na względzie art.27 ust.1 oraz art.83 ust.1 pkt 19 ustawy o VAT.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z pytaniem:

1) czy przedstawione w stanie faktycznym działania Spółki są prawidłowe i zgodne z przepisami prawa podatkowego?

2) czy dopuszczalne jest wystawienie faktury (przypadek 1) na podmiot białoruski, tj. rzeczywistego płatnika, gdy zleceniodawcą usługi jest polski podmiot gospodarczy?

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Spółka postępuje w obu przypadkach prawidłowo i przyjęła taką interpretację mając na względzie art.27 ust.1 oraz art.83 ust.1 pkt 19.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28. Zważywszy na to, że przepisy ust.2-6 i art.28 nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie, to miejsce powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczonych przez Spółkę usług na zlecenie polskiej jak i niemieckiej firmy jest terytorium kraju. Z uwagi na charakter wykonywanych przez Spółkę usług obsługi celnej związanej z eksportem towarów oraz w świetle brzmienia art.83 ust.1 pkt 19 cytowanej wyżej ustawy o VAT, zgodnie z którym stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych, będą one podlegały opodatkowaniu stawką 0%.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje przedstawione we wniosku z dnia 28.03.2006r. stanowisko Spółki w tym zakresie za prawidłowe.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art.106 ust.1 ustawy o VAT wystawiona przez podatnika faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, a także dane dotyczące podatnika i nabywcy. Z przedstawionego stanu faktycznego wnika, że Spółka dokumentując usługę polegającą na obsłudze celnej związanej z eksportem towarów, którą zleca polski kontrahent, wystawia fakturę VAT na firmę białoruską, która płaci za tę usługę. W świetle powyższego należy stwierdzić, że takie działanie jest nieprawidłowe. Z przedmiotowej sprawie sprzedaż dotyczy sprzedaży usług zleconej przez polskiego kontrahenta i na jego rzecz. W związku z tym faktura VAT powinna być wystawiona na niego, gdyż to polski kontrahent jest faktycznym nabywcą usługi i jej ostatecznym odbiorcą.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje przedstawione w piśmie stanowisko Spółki w tym zakresie za nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku