W związku z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług/ Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pis... - Interpretacja - DPP-0051-13/06/10857

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2006, sygn. DPP-0051-13/06/10857, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług/ Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,w sprawie opodatkowania premii pieniężnej, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe .

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o pisemną interpretację stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zawierający cztery zapytania.

Pierwsze trzy dotyczą podatku od towarów i usług, na które wydaje się niniejszą interpretację. Czwarte zapytanie dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, na które zostanie wydane odrębne postanowienie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca dokonuje sprzedaży swoich wyrobów na rzecz hurtowni materiałów budowlanych i innych kontrahentów zarówno w kraju jak i zagranicą / dotyczy kontrahentów z Unii Europejskiej jak i spoza Unii /. W ramach relacji z poszczególnymi kontrahentami zawarte zostały umowy handlowe, na podstawie których kontrahentom są przyznawane premie pieniężne w przypadku spełnienia warunku dokonania sprzedaży o określonej wartości przez wskazany w umowie okres. Wnioskodawca pisze, że w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług premie pieniężne są opodatkowane w związku z uznaniem ich za wynagrodzenie za świadczenie spełnione przez usługodawcę. W związku z powyższym przesyła następujące pytania:

1.Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług premie pieniężne przyznawane kontrahentom zagranicznym podlegają opodatkowaniu?

2.Czy dla faktu opodatkowania ma znaczenie to czy kontrahent zagraniczny uprawniony do premii pieniężnej jest z Unii Europejskiej czy tez spoza Unii?

3.Jak powinien zostać udokumentowany fakt udzielenia premii pieniężnej kontrahentowi zagranicznemu?

We własnym stanowisku dotyczącym pierwszego i drugiego pytania wnioskodawca pisze, że udzielone premie pieniężne kontrahentowi zagranicznemu z Unii i spoza Unii podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach właściwych dla importu usług a wnioskodawca jako podmiot udzielający premii pieniężnej będzie w takiej sytuacji usługobiorcą usług pochodzących z importu, zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego i odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca przywołuje zapis art. 27 ust. 1 w/w ustawy o VAT określający zasadę ogólną miejsca świadczenia usług. Zdaniem pytającego takie usługi będą podlegały opodatkowaniu na terytorium państwa, w którym świadczący usługę / otrzymujący premię / ma siedzibę. Jednocześnie na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia przyznanego bonusa na zasadach właściwych dla importu usług.

Odnośnie trzeciego pytania wnioskodawca pisze, że powinien otrzymać od świadczących usługę podmiotów zagranicznych fakturę / w zależności od przepisów obowiązujących na terytorium siedziby usługodawcy /. Po otrzymaniu faktury a także w przypadku braku faktury od kontrahenta zagranicznego wnioskodawca winien wystawić fakturę wewnętrzną zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT i rozliczyć podatek VAT na zasadach właściwych dla importu usług.

W odpowiedzi na przesłane zapytania Naczelnik tut.Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska podatnika i wyjaśnia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wasza Spółka dokonuje sprzedaży swoich wyrobów na rzecz hurtowni materiałów budowlanych i innych kontrahentów zarówno w kraju jak i za granicą tak do kontrahentów z krajów Unii i spoza Unii, którym przyznaje premie pieniężne w przypadku spełnienia warunku dokonania zakupów o określonej wartości przez okres wskazany w poszczególnych umowach. Udzielanie premii pieniężnej jest niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W praktyce premia pieniężna powoduje, że kontrahenci współpracujący z Waszą firmą płacą " per saldo" mniej za zakupiony towar. Organ podatkowy zwraca szczególnie uwagę na charakter wypłacanych pieniędzy, gdyż mogą one mieć postać rabatu lub tak jak wynika z przedstawionego wniosku - premii pieniężnej. Jeżeli wypłacone wynagrodzenie będzie można powiązać z konkretną dostawą, to taka wypłata będzie tożsama z udzieleniem rabatu. Natomiast, gdy przyznanego wynagrodzenia nie można powiązać z konkretną dostawą, wówczas jako związana z działalnością gospodarczą będzie podlegała opodatkowaniu przyjmując postać premii pieniężnej. Kontrahenci zakupując Wasze towary wstępują w pewien związek zależności, który po ich spełnieniu skutkuje przyznaniem premii pieniężnej tzn. tak będą prowadzić działalność, że ich obroty z Waszą Spółką przekroczą określony poziom w okresie wskazanym w umowie. Przyznaną kontrahentom premię pieniężną należy traktować jako wynagrodzenie za wykonanie pewnych czynności. Otrzymana premia pieniężna będzie wynagrodzeniem za swego rodzaju usługę związaną z realizacją sprzedaży towarów. Dla ewentualnego opodatkowania tej usługi właściwym jest określenie miejsca jej świadczenia. Z zasady ogólnej zawartej w art. 27 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Ustawodawca dla tego typu usługi nie wskazał innego miejsca jej świadczenia. Zatem w przypadku usług , których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju, rozliczenie podatku związanego z przedmiotowymi usługami odbywa się na zasadach obowiązujących w państwie świadczenia usługi. Dlatego ustosunkowując się do przedstawionych pytań Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że:

1.Premia pieniężna przyznana kontrahentowi zagranicznemu z Unii Europejskiej i spoza Unii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadzie importu usług zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy o VAT.

2. Fakt udzielenia premii pieniężnej kontrahentowi zagranicznemu można udokumentować np. notą uznaniową.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu